W tym wydaniu newslettera sprawdzamy, jak projektować bezpieczne i odpowiedzialne rozwiązania, które nie obciążają użytkowników – ani poznawczo, ani etycznie. Zajrzymy też do wnętrza aplikacji audio, gdzie jeden mały toast notification zrobił dużą różnicę oraz podpowiemy, jak przygotować dokumentację UX, która ułatwia życie zespołom developerskim.
Bezpieczeństwo, które nie przeszkadza użytkownikom
Słowa kluczowe: bezpieczeństwo, obciążenie poznawcze, uwierzytelnianie
Projektowanie systemów zabezpieczeń często skupia się na dodawaniu kolejnych warstw ochrony, ignorując ich wpływ na zachowania użytkowników. W artykule opublikowanym na Medium czytamy, że skomplikowane procedury bezpieczeństwa prowadzą do ich omijania – użytkownicy wybierają słabe hasła, wyłączają dwuetapową weryfikację i ignorują alerty. Kluczem do skutecznej ochrony jest nie tyle zwiększenie złożoności zabezpieczeń, co projektowanie ich w sposób intuicyjny i niewpływający na płynność korzystania z aplikacji.
Ciemna strona AI
Słowa kluczowe: prywatność danych, odpowiedzialność prawna, contact center
Kolejna głośna sprawa sądowa przeciwko dostawcy rozwiązań AI dla contact center wstrząsnęła branżą. Genesys oskarżono o bezprawne nagrywanie i wykorzystywanie rozmów z infolinii dla ofiar przemocy domowej do trenowania swoich modeli AI. To nie pierwszy taki przypadek - podobny pozew otrzymał wcześniej Talkdesk współpracujący z Patagonią. Eksperci przewidują lawinę podobnych spraw, wskazując że branża zbyt pochopnie wykorzystuje dane klientów do rozwoju AI, często bez ich wyraźnej zgody czy nawet świadomości. Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie CX Today.
Jak usprawnić aplikację audio, by użytkownicy zostali dłużej
Słowa kluczowe: UX audio, interfejs livestreamu, nawigacja mobilna, feedback
Ciekawe case study opisujące redesign aplikacji Mixlr do streamingu audio, gdzie głównym wyzwaniem było uproszczenie skomplikowanej nawigacji i rozwiązanie problemu z powrotem do transmisji na żywo. Autor zredukował liczbę ekranów startowych do minimum i wprowadził spójny, przewidywalny układ nawigacji znany z popularnych aplikacji. Najbardziej nieoczywistym rozwiązaniem okazało się wprowadzenie toast notification umożliwiającego powrót do aktualnego miejsca w transmisji po problemach z połączeniem - funkcja często pomijana w tego typu aplikacjach.
Skuteczny handoff - praktyczne wskazówki
Słowa kluczowe: UX design, dokumentacja, handoff
Precyzyjne opisywanie komponentów to klucz do sprawnej współpracy na linii design-development. Dobrze przygotowane adnotacje potrafią skrócić czas wdrożenia nawet o połowę. W artykule znajdziecie szczegółowy przegląd 10 kluczowych elementów, które powinno się uwzględnić w dokumentacji - od stanów interakcji, przez szczegóły typografii, po wymagania dostępności. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kompleksowe podejście do dokumentowania animacji z wykorzystaniem macierzy przejść między stanami.