Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
22/5/2025

CX Czwartek #156

Czasem to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, ma największy wpływ na doświadczenie użytkownika. W tym wydaniu CX Czwartku zaglądamy pod powierzchnię interfejsów – do projektowych systemów, behawioralnych mechanizmów i algorytmów, które kształtują nasze decyzje. Piszemy też o nowym podejściu do interakcji człowiek-AI i o tym, jak dbałość o spójność wizualną między platformami może przełożyć się na realne wyniki biznesowe.

Niewidzialne warstwy projektowania

Słowa kluczowe: systemy projektowe, projektowanie behawioralne, mapowanie usług

Skuteczne projektowanie często dzieje się za kulisami - w systemach, usługach i psychologicznych mechanizmach, które niepostrzeżenie kierują naszymi wyborami. Przykładem są bezdotykowe krany w łazienkach publicznych, które nie tylko wpływają na higienę, ale też optymalizują zużycie wody. Booking.com wykorzystuje niewidoczne algorytmy rankingowe i taktyki pilności, by subtelnie wpływać na decyzje użytkowników. Te "niewidzialne" elementy często mają większy wpływ na doświadczenie użytkownika niż sama warstwa wizualna. O niewielkich zmianach, które wywołują efekt domina w całym systemie przeczytacie tutaj.

Nowa era interakcji człowiek-AI

Słowa kluczowe: iteracyjne dostosowanie, personalizacja AI, cognitive mirroring

AI nie musi być ograniczona sztywnymi ramami bezpieczeństwa - może dynamicznie dostosowywać się do zaawansowanych użytkowników poprzez ciągłe pętle feedbacku i kalibrację zaufania. IAT (Iterative Alignment Theory) pozwala na eksplorację złożonych tematów w etycznych ramach, nawet jeśli standardowo byłyby one ograniczone. System świetnie sprawdza się w przypadku osób neurodywergentnych, dostosowując komunikację do ich unikalnego stylu poznawczego. Tworząc persystentną pamięć AI, warto zacząć od czystej karty i systematycznie budować profil kognitywny użytkownika poprzez starannie wyselekcjonowane dane.

Spójny interfejs na różnych platformach

Słowa kluczowe: design system, cross-platform testing, UI consistency

Ponad 75% wiarygodności marki zależy od spójnego designu - to nie tylko kwestia estetyki, ale konkretnych wyników biznesowych. Design systemy pozwalają zaoszczędzić setki godzin pracy zespołów, a zautomatyzowane testy UI mogą przynieść 250% zwrotu z inwestycji w zaledwie pół roku. Na blogu UXPin czytamy, że firmy skupiające się na adaptywnym designie potrafią przyciągnąć znaczące rundy finansowania właśnie dzięki dopracowanym detalom UI.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Napisz
do nas!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference