Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
27/4/2023

UX Czwartek #108

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Kolejne wydanie UX Czwartku przypada na obchodzony corocznie 27 kwietnia Światowy Dzień Grafika. Dzisiejszy dzień poświęcamy grafikom i ich pracy, która odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu kultury i komunikacji wizualnej. W dzisiejszym świecie przepełnionym nadmiarem informacji, komunikacja wizualna jest niezwykle istotna, ponieważ umożliwia szybkie i łatwe przekazywanie informacji w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla nas - odbiorców. W taki sam sposób staramy się dobierać i prezentować treści w naszym newsletterze.

W dzisiejszym wydaniu przeczytacie m.in.:

  • o sposobach na zwiększenie produktywności,
  • o frustracji towarzyszącej przeglądaniu stron internetowych,
  • o dylematach etycznych w badaniach użytkowników.

Zrób więcej, ale pracuj mniej

W poprzednim wydaniu UX Czwartku przybliżyliśmy Wam tekst poświęcony wypaleniu zawodowemu i blokadzie kreatywnej. Obydwa zjawiska są blisko związane z produktywnością, której kulturowa wartość cały czas rośnie oraz przepracowaniem, do którego może prowadzić. Jak zrobić więcej, ale się nie przepracować? Na to pytanie odpowiada w swoim artykule Donna McGeorge i podkreśla, że w byciu produktywnym niezbędna jest przede wszystkim stała przerwa na relaks i odpoczynek. Badania wykazują, że im więcej czasu poświęcamy na sen, tym szczęśliwsi jesteśmy!

Nie wiem, gdzie kliknąć

Przyciski w aplikacjach i na stronach internetowych - często zbyt małe, umieszczone zbyt blisko siebie i niedostrzegalne. Vitaly Friedman w swoim artykule opisuje, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniego rozmiaru i wyglądu przycisków tak, aby umożliwić łatwą nawigację osobom korzystającym z różnych urządzeń oraz osobom z niepełnosprawnościami. W artykule znajdziecie wiele cennych wskazówek dotyczących m.in. odpowiednich wymiarów, położenia, optymalizacji pod kątem funkcjonalnym oraz dostępności - wszystko, żeby uniknąć niepotrzebnej frustracji.

UX research: najlepsze praktyki

Zachęcamy do przeczytania artykułu zamieszczonego na stronie Nielsen Norman Group, z którego dowiecie się, jak planować i projektować badania użytkowników (które pod wieloma aspektami wiążą się z dylematami i wyzwaniami etycznymi) w taki sposób, aby interesy wszystkich zaangażowanych podmiotów były chronione. Jak przygotować się do przeprowadzenia badania na wrażliwy temat, o czym należy pamiętać, jak nie dyskryminować ze względu na brak różnych umiejętności - odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w artykule.

Elementarz designera

Fabricio Teixeira w swoim tekście postanawia przypomnieć sobie, co sprawiło, że zajął się projektowaniem i co uważa za fascynujące w tym rzemiośle. Artykuł podzielony jest na kilka podrozdziałów, w których możecie znaleźć swego rodzaju lekcje i sentencje - każda z nich dotyczy innego aspektu tego zawodu. Z tekstu przypomnicie sobie, na czym warto skupić się w trakcie pracy, o czym pamiętać w kontekście użyteczności i estetyki oraz gdzie szukać inspiracji i pomysłów. Kto wie, może znajdziecie tam nawet odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę jest projektowanie?

Figma: wiosenne porządki

Czy da się mieć dobrze zorganizowaną bibliotekę ikon, którą można łatwo aktualizować i rozszerzać? Oczywiście, że tak! W tym tekście opublikowanym na blogu Medium znajdziecie zestaw praktycznych wskazówek i podpowiedzi, w jaki sposób nie wprowadzać chaosu w Waszych figmowych design systemach. Udanego porządkowania!

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference