Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


know how
21/12/2022

Test Treejack – na czym polega i jak można wykorzystać to badanie?

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Testowanie Treejack to dokładne sprawdzanie architektury strony internetowej lub aplikacji mobilnej, która posiada rozgałęzione menu. Jest to relatywnie prosta i tania metoda badawcza. Można wykonać ją na wczesnym etapie projektowania. Dzięki temu pracownicy zaoszczędzą czas i pieniądze, które musieliby stracić na poprawki. Na czym dokładnie polega test Treejack?

Czym jest test Treejack?

Test Treejack jest jedną z metod pozyskiwania danych, odnoszących się do procesu projektowania strony internetowej lub innego produktu cyfrowego z rozbudowanym menu. Nazywana jest zamiennie „wstecznym sortowaniem kart”. Test Treejack przeprowadzić można już we wczesnym etapie projektowania lub modyfikacji – strona nie musi bowiem fizycznie istnieć. W badaniu tego typu najważniejsze jest drzewo, które należy stworzyć jak najdokładniej. Jeśli nie przejdzie weryfikacji, nie można z niego skorzystać w odpowiedni sposób, jednak jego poprawa jest dość szybka i prosta.

Warto pamiętać, że nie ma konieczności testowania rozwiązania wszystkimi dostępnymi metodami. Należy skupić się na testowaniu głównie tych elementów, które potencjalnie mogą być problematyczne. To szczególnie ważne w momencie, gdy budżet i zasoby czasowe są ograniczone.

Wady testowania Treejack

Testowanie Treejack skoncentrowane jest na architekturze witryny, dlatego też dokładnie wskazuje problem, który zaistniał w konkretnym miejscu struktury. Treejack nie może jednak być jedyną metodą testowania, gdyż nie wskaże wszystkich elementów, które nie zadziałały poprawnie. Potrzebne są również informacje o innych aspektach projektu.

Kolejną niedogodnością, związaną z testem Treejack, jest fakt, że badania te nie przynoszą rezultatu w postaci danych jakościowych, wskazujących powód problemu, który napotykają testerzy. Po przeprowadzeniu testu można jednak zdecydować się na stworzenie ankiety i uzupełnić raport o dodatkowe informacje.

Test Treejack – jak go przeprowadzić?

Test Treejack, pod względem trudności, jest podobny do badań innego typu. Najwięcej problemów pojawia się nie w trakcie jego przebiegu, a przed i po.

Test – proces projektowania

Testowanie Treejack określane jest jako dość proste pod względem logistyki. Nie trzeba bowiem przemieszczać się, gromadzić zasobów ani koordynować pracy dużego zespołu. Najważniejsze jest zaprojektowanie testu.

Metody projektowania

Aby przeprowadzić testowanie tego typu najlepiej skorzystać z dostępnych narzędzi. W pierwszej kolejności wszystkie kategorie i podkategorie należy umieścić w odpowiednim pliku, który stworzy strukturę drzewa. Narzędzie ma za zadanie sprawdzać elementy, w które klikać będą użytkownicy, kontrolować czas, kolejność tych czynności i liczbę userów, którzy wybierają odpowiedni obszar kliknięcia. Większość badań tego typu odbywa się w sieci, poprzez wysłanie linku do testera. Użytkownicy mogą więc zrobić to bez wychodzenia z domu.

Tworzenie drzewa

Chcąc przeprowadzić testy dobrze jest zdecydować, którą część drzewa warto sprawdzić w pierwszej kolejności. Trudno jest bowiem zbadać całość od razu, jeśli witryna jest złożona. W przypadku dodawania kolejnych elementów do strony już istniejącej nie jest konieczna kontrola pozostałych części. Co jednak ważne, należy przetestować każdą opcję, którą mógłby wybrać użytkownik.

Zadania dla testerów…

‍Scenariusz, który będzie przedstawiany użytkownikowi, powinien być maksymalnie prosty. Lwia część testerów nie będzie dokładnie czytać pytań, a jedynie je przeglądać, w związku z czym mogą nie do końca zrozumieć skomplikowane zdania. Należy umieścić w badaniu do 10 zapytań, aby zdobyć potrzebne informacje. Dzięki temu tester nie znudzi się zadaniami i rozwiąże je płynnie. Wynik będzie więc adekwatny. Dobrze jest skoncentrować się na najważniejszych kwestiach i problemach.

…i ich rekrutacja

Aby test Treejack mógł wskazać optymalne wyniki, konieczne jest znalezienie odpowiedniej liczby testerów z grupy reprezentatywnej. Warto więc zastanowić się, kto prawdopodobnie będzie korzystał z witryny. Jeśli mają to być osoby starsze – takich testerów należy szukać. Jeśli nastolatkowie – trzeba skupić się na osobach młodych. W innym przypadku wyniki mogą być nieprawidłowe. W dobrym guście jest podziękować za wzięcie udziału w badaniach albo w formie pieniężnej, albo w postaci prezentu. ‍Dodatkowo warto podkreślić wagę pomocy i rezultatów testu. Ważne, aby testerzy wiedzieli, że nie są egzaminowani. Wskazują jedynie elementy, które potencjalnie wymagają poprawy.

Testowanie Treejack – analiza i wykorzystanie wyników testowania drzew

Po wykonaniu badań i testów należy dokładnie przeanalizować uzyskane wyniki, które pomogą w podjęciu kolejnych kroków.

Mierzalność sukcesu

Wskaźnik sukcesu przeprowadzonego testu Treejack jest niższy niż wskaźnik dotyczący gotowej już strony internetowej. Oczywiście – jeżeli zostaną wprowadzone zmiany, które wynikną z przeprowadzonych badań. W momencie, gdy zdanie użytkowników będą wzięte pod uwagę, wskaźnik może znacząco wzrosnąć. Gotowy produkt cyfrowy posiada menu, funkcję wyszukiwania, wskazówki czy elementy, które ułatwiają nawigację, dlatego też różnica w ocenie testu i strony całościowej mogą być ogromne.

Wyniki testów

Dzięki narzędziu do testowania uzyskać można wynik w postaci liczbowej:

  • odsetek użytkowników, którym udało się pozytywnie zakończyć zadania,
  • odsetek użytkowników, którzy wykonali zadanie bezpośrednio – bez zgadywania odpowiedzi,
  • uśredniony czas wykonania zadania,
  • miejsce, w które kliknęła większość testerów w pierwszej kolejności,
  • miejsce, w którym większość testerów zakończyła zadanie, bez względu na poprawność odpowiedzi.

Znaczenie pozyskanych informacji różni się w zależności od rodzaju testu. Porównywanie wyników różnych zadań nie jest miarodajne. Warto więc zestawiać odpowiedzi pytań, które są do siebie podobne.

Nie wszystkie zadania, które ma rozwiązać tester, są równie ważne. Jest to zależne m.in. od celu powstania witryny. Niektóre z poleceń muszą być w 100% zrozumiałe i proste – w innym wypadku user może poczuć się sfrustrowany i prawdopodobnie wyjdzie ze strony lub aplikacji. Z kolei inne zadania użytkownik może uznać za nieco bardzie skomplikowane, jednak warte wysiłku. Mogą przekonać go, że warto poświęcić chwilę, aby przemyśleć odpowiedz. Doskonale byłoby wówczas, gdyby wszystkie elementy funkcjonowały optymalnie, jednak ocena poszczególnych ścieżek musi stanowić odrębną całość, a pozytywne wyniki w jednej części nie oznaczają, że pozostałe również działają poprawnie.

Wyniki – jak je wykorzystać?

W pierwszej kolejności należy zbadać związek pomiędzy uzyskanymi wynikami z różnych kategorii. Jeśli różnią się między sobą znacząco, w którymś miejscu aplikacji lub strony występuje problem, konieczny do rozwiązania. Jeśli użytkownicy dochodzą do prawidłowych odpowiedzi po wielu błędach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będą chcieć ponownie skorzystać z danego produktu cyfrowego.

Pomimo, że dane pozyskane z testu Treejack to dane ilościowe wyrażone liczbowo, do prawidłowej interpretacji niezbędna jest ocena typowa dla testów jakościowych. Możliwe jest także zwiększenie wartości testu, jeśli zostaną do niego dołączone przeanalizowane dane z innych badań. Jeżeli konkretne zadanie wymagało od użytkowników poświęcenia dłuższego czasu, wynik jakościowy może przybliżyć informacje, odnosząc się do działań testerów, które podejmowali, aby znaleźć rozwiązanie.

Podsumowanie

Testowanie Treejack wyróżnia się m.in. łatwością przygotowania i rozpoczęcia procesu w porównaniu z pozostałymi metodami. Można bowiem stworzyć go, używając najprostszych narzędzi. Testowanie tego typu nie da oczywiście odpowiedzi na wszystkie wątpliwości, dobrze więc połączyć je z innymi metodami badawczymi. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie pełnego obrazu sytuacji.

Zainteresował Cię temat testowania i badań użytkowników, związanych z projektowaniem produktów cyfrowych? Sprawdź pozostałe wpisy blogowe, w których znajdziesz mnóstwo cennych wskazówek i informacji. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy – zgłoś się do nas. Wspólnie znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.‍

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference