Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


know how
13/1/2021

Trendy w projektowaniu graficznym dla e-commerce 2021

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Bez wątpienia w ubiegłym roku transformacji ulega ogromny obszar zachowań konsumentów. Nie pozostaje to bez wpływ na oczekiwania użytkowników online, a co za tym idzie wygląd i funkcjonowanie sklepów e-commerce. Co się zmienia? Chyba więcej niż się spodziewaliśmy!

1. Nowi użytkownicy w e-commerce

Ograniczenia i restrykcję związane z COVID-19 dotknęły tradycyjny handel. Wiele osób, które nie miały wcześniej doświadczenia zakupów on-line, rozpoczyna swoją przygodę z e-commerce. Przywitajmy zatem nową grupę użytkowników (często niechętną i w wieku 60+). Ułatwmy im poruszanie się w świecie internetowych zakupów.

2. Usługi on-line

Już nie tylko nabywanie towarów odbywa się on-line. Coraz więcej biznesów oferuje w internecie także swoje usługi. Niekiedy wymusza to konieczność wytyczenia nowych ścieżek w komunikacji z użytkownikiem taki jak Virtual Reality (VR) czy Augmented Reality (AR).

3. Jeszcze więcej aktywności na telefonie

Duża część naszych aktywności odbywa się na smartfonie pomimo spędzania w domu coraz więcej czasu i dostępów do ekranów o dużej rozdzielczości. Urządzenia przenośne są z nami bardziej zintegrowane (zapisane hasła, personalizacja) i nie musimy dzielić się nimi z innymi członkami rodziny. To czynnik, który ma duży wpływ na trendy opisane w kolejnych punktach.

4. iPhone jako gamechanger?

W ubiegłym roku swoją premierę miał iPhone 12 dostępny w kilku wariantach rozmiaru ekranu. Co prawda projektanci przyzwyczajeni są do wielu rozdzielczości w telefonach z systemem Android, to duże zróżnicowanie w modelach iPhone może być nowym wyzwaniem. Od teraz projekty sklepów i aplikacji muszą być jeszcze bardziej elastyczne (fluid layout), bardziej intuicyjne i czytelne dla użytkowników.

5. Przede wszystkim nawigacja

W związku z czynnikami opisanymi powyżej, możemy spodziewać się przesunięcia uwagi z contentu na nawigację. Większe menu, przyciski na bannerach, wyraźne i centralnie umieszczane moduły wyszukiwania - to nie tylko kaprysy projektantów, ale odpowiedź na potrzeby nowych odbiorców w 2021 roku.

Źródło: Dribbble

6. Głębia w grafice

Rok 2019 i 2020 stały pod znakiem boomu na neumorphism. Teraz możemy spodziewać się kontynuacji tego trendu i co za tym idzie szukać jego cech nie tylko w przyciskach ale także ilustracjach i ikonach. Przywitajmy zatem ilustracje 3D!https://www.yaya.co/

7. Ruch i animacja - nie tylko na stronie

Spędzamy coraz więcej czasu na stronach sklepów internetowych i nie chcemy się tam nudzić. Mikrointerakcje po kliknięciach w przycisk, ruchome empty states czy ruch przy scrollowaniu strony to podstawy. Możemy oczekiwać większej ilości gif-ów, filmów poklatkowych i video w treści (min. na listingach produktów) ale i w mailingu. Przycisk „Kup teraz” na ruchomej grafice - to już nie powinno nas dziwić.

8. Duże fotografie

Rozmiar i jakość - to dwa główne czynniki wpływając na odbiór fotografii produktu. I to właśnie ona ma przekonywać użytkownika do zakupy. Przyłóżmy zatem większą wagę do tego jak je eksponujemy. Pamiętajmy, że również nawigacja zyskuje na znaczeniu więc same layouty staną się bardziej zagęszczone.https://femmeandfierce.nl/product/edison

9. Czy to już landing-page?

W niektórych obszarach powoli zacierają się granice między kartą produktu a landing-page. Mamy coraz więcej contentu dotyczącego produktu i jeszcze więcej obszarów, w których możemy poprosić o uwagę użytkownika (CTA). A to jeszcze kolejny ukłon w stronę personalizacji i dostosowywania formy do potrzeb oraz długo wyczekiwanego storytellingu.

10. Odważniejsza typografia

Coraz więcej krojów pisma dostępnych jako Variable Fonts, zabawy z retro typografią i odważne przykłady z ostatnich lat (Dropbox, Mailchimp) to otwarta ścieżka do stosowania kontrastowych, szeryfowych czy naprawdę szerokich i wyraźnych fontów w layoutach serwisów e-commerce.https://skinlabs-sticky.webflow.io/

Czego jeszcze możemy się spodziewać? Z jednej strony słychać głosy, że to czas na głosowe interface. Inni wyczekują personalizacji stron czy wieszczą koniec sklepów (wszystko zakupimy przez social media). Na pewno nie będzie nudno!

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference