Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
29/12/2022

UX Czwartek #100

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Na pewno świąteczne szaleństwo dało Wam o sobie wyraźnie znać, dlatego jesteśmy zaszczyceni, że znaleźliście chwilę na zapoznanie się z naszym UX Czwartkiem.

Dzisiejsze zestawienie jest podwójnie wyjątkowe. Jest ostatnim, tworzonym przez nas przeglądem w 2022 roku oraz pierwszym z liczbą trzycyfrową w nazwie! Tak, wydaliśmy już 99 UX Czwartków i chcemy razem z Wami przejść przez to, co wydarzyło się do tej pory:

  • W naszym zestawieniu najciekawszych linków ze świata UX przez ostatnie 4 lata, co dwa tygodnie, cyklicznie pojawiały się nowe wpisy.
  • Nasz pierwszy wpis przypada na 6 grudnia 2018 r.
  • Do tej pory podzieliliśmy się z Wami ok. 500 linkami.
  • Liczba osób, które na bieżąco obserwują nasze zestawienia to około 3 tys. subskrybentów mailowych i 3 tys. subskrybentów na LinkedIn, co łącznie daje nam 6 tys. odbiorców - można więc założyć, że jest to prawdopodobnie najpopularniejszy newsletter o tematyce UX w Polsce!

Nie zwalniamy tempa i wkraczamy w kolejny, 2023 rok ze świeżą głową i nowymi inspiracjami. W dzisiejszym zestawieniu chcemy przedstawić Wam najważniejsze trendy, jakie uformował nam przemijający rok oraz listę narzędzi dla projektantów na 2023.

Trendy na nadchodzący rok

2022 był kulminacją przemian zachodzących w skutek rozwoju technologicznego i sposobu pracy społeczeństwa od czasów pandemii. Polecamy Wam raport stworzony przez UX Collective, w którym zebrane zostały nadchodzące tendencje zmian, a także przewidywania trendów UXMisfit. A w nich między innymi:

Widmo masowych zwolnień

Wielu pracowników małych i większych firm (Twitter, Facebook, Coinbase) zostało mocno dotkniętych masowymi zwolnieniami. Częste zmiany w strategiach biznesowych skutkują nagminnymi transformacjami w projektach i całych zespołach projektowych. W wyniku braku stabilności, projektanci zaczynają odczuwać coraz mniejszą satysfakcję ze swojej pracy, a quiet-quitting (cicha rezygnacja) zdobywa coraz więcej zwolenników.

Nadchodzi Web 3.0

Dotychczasowe trendy Web 2.0 stawiały człowieka w centrum. Nadchodzi jednak Web 3.0, w którym decentralizacja człowieka skłania go do odkrywania nieznanych mu przestrzeni. Wizja ta skupia się na nieodkrytym wszechświecie, zaawansowanej technologii i obiecuje lepszy, nowy świat.

Sztuczna inteligencja w projektowaniu

Rozwój AI nabiera tempa i nie zwalnia. Wizja przejęcia zadań człowieka przez zautomatyzowane roboty jest coraz bardziej rzeczywista. Branża kreatywna stoi na progu ogromnej transformacji technologicznej. Projektanci są zarówno przerażeni jak i podekscytowani, badają modele współpracy z AI i tworzą wtyczki do Figmy w celu wypracowania najwydajniejszych możliwości pracy.

No-code weszło na salony

Wdrażanie produktów cyfrowych bez użycia kodu jest świeżym i dynamicznie rozwijającym się procesem. Nadchodzący rok zapowiada się jako pole bitwy dwóch platform: Webflow i Framer. Możemy spodziewać się wielu nowych rozwiązań i rozszerzeń dla tych narzędzi, które warto obserwować.

Narzędziownik na 2023

Na Influence Marketing widnieje wpis Gejzera Wernera, w którym zebrane i opisane zostały polecane narzędzia dla projektantów UX/UI na 2023 rok. Wiele pozycji z tej listy na pewno już znacie, ale jesteśmy też przekonani, że z niektórych nigdy nie mieliście szansy skorzystać.

Taylor Palmer i Jordan Bowman stworzyli obszerną ankietę dotyczącą narzędzi projektowych. Znajdziecie tutaj informacje o najczęściej stosowanym oprogramowaniu przez projektantów UX i UI w 2022 roku. Szukacie czegoś, co posłuży Wam jako repozytorium badań, a może chcecie wykonać zaawansowany prototyp swojego interfejsu? Ta ankieta jest więc dla Was.

Powyższe propozycje są niewystarczające? Poszukujecie aplikacji dla swojej firmy, która pomoże w zbieraniu opinii i marketingu Waszych produktów, a może poszukujecie lepszego narzędzia do komunikacji? Companies.Tools pozwoli Wam sprawdzić, jakich narzędzi używają firmy na całym świecie.

Podsumowanie

Rok 2022 był dla nas lekcją na temat dynamiki zmian w naszym środowisku. Mamy więc nadzieję, że wszyscy wkroczymy w 2023 rok przygotowani na kolejne wyzwania. Zawsze dążmy do poprawy naszego otoczenia, nieustannie dbajmy o swój rozwój i kwestionujmy wszelkie niepewności.

Pamiętajcie, że dobrze jest być przygotowanym, jednak nikt nie jest w stanie bezbłędnie przewidzieć przyszłości. Życzymy Wam otwartych głów i nieustającej pasji do robienia fajnych rzeczy. Dziękujemy, że jesteście z nami i do zobaczenia w 2023 roku! 🥳

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference