Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
2/2/2023

UX Czwartek #102

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Dzisiaj obchodzimy święta dwóch wysłanników wiosny! Mimo, że do jej początku jeszcze poczekamy, wielu uważnie jej wyczekuje. Najsłynniejszy świstak na świecie, czyli Phil z Punxsutawney w Pensylwanii dziś po raz kolejny przepowie Amerykanom jak długo potrwa jeszcze zima. Europa również posiada swój wyznacznik wiosny, czyli dzisiejszy Dzień Niedźwiedzia i jego potencjalne wyjście z nory, które zwiastowało koniec zimy. Dzisiaj jednak te dwa osobniki zwiastują coś innego - kolejny UX Czwartek, a w nim między innymi o śmierci UX, kodowaniu przez projektantów, zjawisku grupowego myślenia, introwertycznym designie i sposobach na dobry brief projektowy.

Śmierć UX?

Nastały czasy, kiedy przemyślenia i obawy dotyczące AI wkraczającego w świat projektowania są bardzo żywe. Kristian Mikhel w swoim artykule opisuje, co według jego analiz jest kluczem do zbawienia dla całej branży. Autor dogłębnie zbadał historię projektowania, edukację projektową, filozofię UX i pułapki obecnej branży technologicznej. Jego ciekawe wnioski znajdziecie w artykule, a tymczasem pamiętajcie, UX Designerzy - "AI nie ukradnie Wam pracy i nie spali Wam domu."

Czy projektant powinien potrafić kodować?

Filip Grynic w swoim artykule wziął pod warsztat kilka aktualnych ofert pracy i doszedł do jednego wniosku - projektant UX to suma drobnych detali i decyzji projektowych z szerokiego zakresu, a dodatkowa wiedza z zakresu zasad kodowania stron na pewno pozwoli mu na jeszcze trafniejsze stawianie diagnoz. Czy jest to droga dla doświadczonych projektantów, a może coś, co pozwoli się wyróżnić nowicjuszom? Jeżeli dręczą Was te kwestie, zapraszamy do zapoznania się z tym wpisem.

Zjawisko grupowego myślenia

Nielsen Norman Group opublikowało interesujący artykuł na temat zjawiska grupowego myślenia. Czy współpraca zawsze musi skończyć się jedną, wybraną drogą? Jak bardzo nasza naturalna potrzeba osiągnięcia konsensusu potrafi zagrozić alternatywnym, unikalnym pomysłom? Często takie myślenie skutkuje podejmowaniem złych decyzji. W artykule znajdziecie listę typowych objawów myślenia grupowego oraz sposoby na jego zapobieganie.

Design introwertyczny

W naszym wysoce ekstrawertycznym świecie, gdzie bycie głośniejszym i bardziej widocznym od konkurenta stanowi podstawę funkcjonowania, niektórzy mogą odczuć potrzebę przystanięcia na chwilę i złapania oddechu. Pratik Joglekar pisze o procesie projektowym zainspirowanym introwertycznymi cechami, które pomogą zbudować produkt wysoce funkcjonalny i minimalistyczny. Obserwujmy otoczenie, najpierw słuchajmy, potem mówmy i bądźmy krytyczni.

Jak napisać dobry brief projektowy?
Wiele piszemy o samym procesie projektowym jednak warto czasem powrócić do jego początku. Brief projektowy to kluczowy element, pozwalający na prawidłowe pokierowanie procesem projektowym już od samego początku. Dobrze stworzone wytyczne pozwolą uniknąć potencjalnych problemów komunikacyjnych i gorszych wyników. UX Pin stworzyło listę najważniejszych pytań, które powinny zostać zadane na początku każdego projektu. Jeżeli stoicie przed nowymi wyzwaniami projektowymi, zachęcamy do sprawdzenia i uzupełnienia swoich briefów o brakujące elementy.

Plugin, który pomoże w utrzymaniu czystego Design Systemu
Na koniec chcemy polecić Wam wtyczkę, która na pewno ułatwi życie twórcom rozległych systemów projektowych. Design Lint sprawdzi za Was braki w ostylowaniu elementów i precyzyjnie je wskaże. Znajduje niedopasowane style, takie jak fonty, kolory, cienie, wypełnienia, obrysy itp. Możecie wybrać, co poprawić i mieć pewność, że pliki projektowe przekazywane kolejnym członkom Waszych zespołów będą zawsze spójne.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference