Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
2/3/2023

UX Czwartek #104

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Dzień Staroci. Dzisiejszy dzień poświęcony jest przedmiotom. Nie byle jakim, bo cennym i urokliwym. Mogłoby się wydawać, że z pozoru nieprzydatne, ale na pewno związane z jakąś historią. Lekko nadgryzione zębem czasu, porzucone gdzieś w kąt i czekające na swój moment. Podobnie jak przedmioty, kolekcjonujemy też informacje. Do tej kolekcji dołączamy dzisiejszy wpis, a w nim kilka słów o pracy metodą design thinking, moodboardach w pracy projektowej i tworzeniu produktów zgodnie z zasadami dostępności.

Stwórz sobie moodboard

Obrazuje uczucia, stany, pomysły i wrażenia. Stara się uchwycić określone emocje, nastroje i cechy. Moodboard. Przydatny zarówno w procesie tworzenia identyfikacji wizualnej, koncepcji teledysku, jak i projektowaniu UX. W artykule opublikowanym przez Nielsen Norman Group czytamy, że to nie tylko narzędzie po prostu pobudzające kreatywność, ale również ułatwiające komunikację, szczególnie na początkowym etapie pracy, kiedy tak ważne jest, aby osoby z nawet niewielkim doświadczeniem projektowym zrozumiały pomysł i motywacje, które za nim stoją.

Z myślą o dostępności

POUR to skrót z języka angielskiego, który oznacza zbiór czterech zasad dostępności funkcjonalnych podzielonych na kategorie: postrzegalny (perceivable), funkcjonalny (operable), zrozumiały (understandable) oraz solidny (robust). Dotyczą dostępności sieci oraz technologii. O zbiorze zasad POUR oraz wielu innych, które są pomocne w procesie tworzenia produktów i treści z myślą o dostępności, pisze w swoim artykule Daniel Yuschick.

Pożegnanie z Asaną

Jedna ze składowych sukcesu każdego projektu to umiejętne zarządzanie zadaniami, zasobami i czasem. Na szczęście etap, kiedy do dyspozycji mieliśmy tylko notatnik jest już za nami. Projekty rozpisywane są teraz w przeznaczonych do tego narzędziach, takich jak Asana. Istnieją jednak też inne rozwiązania. UserGuiding przygotował listę programów, które są alternatywą dla tego popularnego narzędzia. Z artykułu dowiadujemy się, że istnieje wiele innych opcji, które porównano pod kątem funkcjonalności, ceny, działania oraz doświadczeń użytkowników.

Przepis na udane warsztaty design thinking

Warsztaty design thinking, czyli warsztaty myślenia projektowego w duchu innowacyjności i kreatywności są coraz bardziej popularne w różnych branżach i środowiskach. Mogą trwać kilka godzin, cały dzień a nawet kilka dni. Cele warsztatów mogą być różne - kreatywne rozwiązywanie problemów, szukanie przewagi konkurencyjnej, czy budowanie więzi w zespole. Na blogu UXPin możecie przeczytać więcej o zaletach tego rozwiązania i dowiedzieć się, jak przeprowadzić takie warsztaty osiągając sukces dla siebie, swojego projektu i zespołu.

Figma: tips & tricks
Na koniec prawdziwa perełka - zestawienie złotych rad i wskazówek do osiągnięcia skutecznej i bardziej efektywnej pracy w Figmie. Krystyna Vallaure w swoim artykule skupia się na prototypowaniu i dzieli się swoim doświadczeniem dotyczącym stricte praktycznych technik.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference