Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
11/5/2023

UX Czwartek #109

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Grafika towarzysząca dzisiejszemu UX Czwartkowi to hołd dla corocznego Dnia Bez Śmiecenia - corocznego wydarzenia obchodzonego w różnych częściach świata, które ma na celu zwiększenia naszej świadomości na temat problemu zanieczyszczenia środowiska przez odpady. Ograniczanie produkcji śmieci i ponowne wykorzystywanie przedmiotów, które na to pozwalają, to aktywny krok w stronę zachowania dobrego stanu planety, na której żyjemy. O środowisko warto dbać nie tylko od święta, do czego bardzo mocno zachęcamy, tak samo jak do poświęcenia kilku minut na najnowszy wpis w ramach naszego czwartkowego, UXowego cyklu.

Japoński webdesign

Na początek dzisiejszego zestawienia mamy dla Was ciekawy artykuł, w którym Mirijam Missbichler opisuje różnice w wyglądzie japońskich stron internetowych w porównaniu z tymi, które powstają na Zachodzie. Według autorki, to co charakteryzuje japońskie strony, to bardziej złożona struktura i zawartość, co prawdopodobnie wynika z kulturowych i językowych różnic. W języku japońskim można również przekazać więcej informacji na znacznie mniejszej przestrzeni, co pozwala na umieszczenie większej ilości treści na stronie. Nie ulega wątpliwości również różnica dotycząca kolorystyki - japońskie strony internetowe to często subtelność i pastele.

Niech żyje wolność

Z tego artykułu dowiecie się, czy i jakie korzyści mogą płynąć ze stosowania pól edytowalnych, które pozwalają użytkownikom na swobodne wprowadzanie i edycję danych, co przekłada się na zwiększenie użyteczności interfejsu. Jednakże, zbyt duże ograniczenie w edycji może wpłynąć negatywnie na ogólne doświadczenie, dlatego ważne jest, aby pola edytowalne były jasno oznaczone i umieszczone w odpowiednim kontekście. To ważny element, który zapewnia użytkownikom swobodę i kontrolę nad wprowadzanymi danymi - jego prawidłowe stosowanie może przyczynić się do poprawy doświadczenia użytkownika.

Design sprint - czego lepiej unikać?

W każdej metodzie i procesie projektowym są obszary, w których czyhają na nas różne pułapki. Tak samo jest w przypadku design sprintów. Jeśli nie jesteście pewni, co to za metoda i czym się charakteryzuje, możecie dowiedzieć się m.in. z tego artykułu. W dzisiejszym UX Czwartku chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, jakie błędy można popełnić podczas projektowania tego procesu. Autorzy tego artykułu wskazują, że najczęstszym błędem jest brak jasnego celu i zakresu projektu. Równie często zdarza się brak odpowiedniego przygotowania i zaplanowania procesu, co prowadzi do nieefektywności i straty czasu. Do tego dołożyć można brak zaangażowania i wsparcia ze strony liderów projektu oraz brak odpowiedniego składu zespołu. Błędów jest więcej, ale dobra wiadomość, to taka, że znając je - można ich uniknąć.

Co zamiast Trello?

W artykule opublikowanym na blogu UserGuiding czeka na Was zestawienie alternatywnych narzędzi dla Trello, popularnej aplikacji do zarządzania projektami. Autorzy prezentują pięć różnych narzędzi, które oferują podobne funkcjonalności, a jednocześnie wyróżniają się własnymi cechami. Wśród alternatyw wymienionych w artykule są m.in. Asana, Monday.com, Notion i Airtable. Zerknijcie na bloga, aby dowiedzieć się, jakie są wady i zalety każdej z tych platform oraz ich możliwości w zakresie efektywnego zarządzania projektami.

Kącik wiedzy i inspiracji

Na sam koniec dzielimy się inspiracjami typograficznymi oraz przydatną checklistą dotyczącą dostępności, przy użyciu której możecie sprawdzić, czy projektowana przez Was strona spełnia wymogi dotyczące dostępności.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference