Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
21/10/2021

UX Czwartek #71

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Pogoda może nie jest optymalna, ale co począć kiedy Dzień Bez Skarpetek wypada w październiku. Jeśli dzięki temu oszczędziliście sobie dzisiaj frustrującego szukania pary dla samotnej skarpetki, macie więcej czasu na lekturę tekstów z naszego zestawienia. Poczytajcie o koncepcjach psychologicznych leżących u podstaw projektowania oraz sposobach na zwiększenie dostępności i szukanie inspiracji podczas projektowania interfejsów. Nie zabrakło tematu etyki projektanta UX oraz propozycji lektur.

Psychologia a projektowanie stron internetowych

Alina Belascu prezentuje mechanizmy psychologiczne wykorzystywane w projektach stron sklepów internetowych. Autorka opowiada o poszczególnych koncepcjach oraz ich właściwym zastosowaniu przy realizacji celów biznesowych, ale przede wszystkim do zaspokajania potrzeb klientów. W tym kontekście warto posłuchać też głosu redakcji The Conversation, która wskazuje na problemy związane z rozprzestrzenianiem się ciemnymi wzorców projektowych. W tekście znalazły się m.in. przykłady wywierania wpływu na decyzje użytkownika dotyczące czasu, pieniędzy czy udostępniania swoich danych.

Dwie lekcje dostępności interfejsów

Na blogu Instytutu Baymarda Alex Krzyminski omawia wybrane praktyki związane z linkowaniem, które warto zastosować w witrynach e-commerce dla zapewnienia ich dostępności. Z kolei zespół UX Bloomberga opisuje proces projektowania i wdrażania interfejsu, który uwzględnia potrzeby użytkowników z wadami widzenia kolorów.

Inspiracje od klasyków

Eric Karkovack podpowiada projektantom, gdzie szukać inspiracji dla intuicyjnych, użytecznych interfejsów. Autor przywołuje gry zapamiętane z dzieciństwa, dzieląc się się wrażeniami na temat wybranych rozwiązań i szukając analogii między projektowaniem klasycznych gier wideo oraz współczesnych stron internetowych.

Projektowanie oparte na dobrych intencjach

Felieton Sarah Pagliaccio z UXmatters omawia kwestie etyki w branży UX oraz wpływu gigantów technologicznych na użytkowników ich produktów. W tekście znalazły się m.in. rozważania na temat stawiania granic w procesie projektowym (na wzór praw Asimova). Uzupełnieniem może być kolejny artykuł zespołu The Conversation prezentujący wnioski z ankiety przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii – jej celem była ocena wiedzy i umiejętności użytkowników platform cyfrowych w kontekście udostępniania swoich danych w sieci.

Lektury dla projektanta UX

Na koniec dwie propozycje na jesienną listę lektur. Abby Covert prezentuje swój przewodnik po kwestiach związanych z architekturą informacji (w opisie znajdziecie darmowy dostęp do książki w wersji online), a Nick Lawrence dzieli się uwagami na temat związku doświadczeń użytkowników z postrzeganiem produktów, w ramach recenzji książki o pozycjonowaniu autorstwa April Dunford.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference