Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
18/8/2022

Ux Czwartek #92

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Dobra wiadomość dla osób, którym przejadły się “zwykłe” mrożone gałki i rożki – dzisiaj świętujemy Dzień Ciasta Lodowego. Nad talerzykiem chłodzących słodkości wyszperaliśmy teksty zachęcające do refleksji nad prywatnością w sieci, dostępnością animowanych treści oraz podejściem do rozszerzania funkcjonalności w projektach aplikacji. Są też przykłady błędów: tych w interfejsach, ale też życiowych, wynikających z ignorowania znaków ostrzegawczych podczas starania się o pracę w projekcie. Życzymy miłego pałaszowania, a sami biegniemy po dokładkę.

Prywatność w sieci

W krótkim komentarzu Luiza Jarovsky bierze na cel naruszenia prywatności, posługując się przykładem ustawień domyślnych dla postów na Facebooku. Problem kontroli użytkowników nad tym, jak wykorzystywane są ich dane zgłębia również Haili Wu – na jego stronie znajdziecie relację z tworzenia instalacji, tłumaczącej potencjalne zależność między ustawieniami plików cookie a szczegółowymi informacjami o użytkowniku.

Nieoczywiste aspekty dostępności treści

S.E. Smith opowiada, dlaczego surfowanie po stronach internetowych niektórym użytkownikom przypomina poruszanie się po polu minowym. Artykuł opublikowany w serwisie The Verge wyjaśnia m.in. co złego może być w animacjach, jak łagodzić wybrane problemy z dostępnością i pozwalać na kontrolowane wchodzenie w interakcje z treściami publikowanymi w internecie.

Interfejsy e-commerce do naprawy

Andrew Chornyy z Plerdy analizuje częste błędy projektowe wpływających na użyteczność interfejsów e-sklepów. Temat ten znacie z licznych publikacji, ale najwyraźniej nadal łatwo namierzyć przykłady złych doświadczeń użytkownika, którymi autor ilustruje omawiane przez siebie zagadnienia.

Skalowalność projektu

Matthias Dittrich z UX Collective przygląda się skalowalności architektury informacji. Autor opowiada m.in. o zaletach podejścia, które pozwala wykorzystywać stworzone wcześniej komponenty przy dodawaniu kolejnych funkcji w aplikacji.

Uroki pracy w branży kreatywnej

Dwa poradniki powiewające czerwoną flagą – tym razem to nie ostrzeżenie przed złym stanem kąpieliska, a kwestiami, które powinny budzić czujność projektantów starających się o pracę. Danielle Pender podpowiada, przed czym się chronić chcąc zadbać o swój czas, energię i finanse. Z kolei Salve Salvana zbiera uwagi specjalistów z branży na temat sposobów uniknięcia niezręcznych (albo wręcz toksycznych) sytuacji.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference