Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


know how
13/2/2024

Analiza narzędzi WCAG

W erze cyfrowej dostępność stron internetowych rozumiana jako przygotowanie narzędzi cyfrowych pozwalające na korzystanie z nich przez osoby z niepełnosprawnościami staje coraz bardziej fundamentalnym prawem. Audyty WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) pełnią kluczową rolę w ocenie, jak strony internetowe i aplikacje mobilne są dostępne dla użytkowników z różnymi potrzebami. Dodatkowo, kontekst prawny, wynikający z dyrektywy Unii Europejskiej, nakłada na właścicieli stron internetowych konieczność zapewnienia dostępności cyfrowej, co podkreśla potrzebę zgodności z międzynarodowymi standardami WCAG.

W tym wpisie przyjrzymy się różnym narzędziom online, które umożliwiają szybkie i efektywne audyty dostępności, pomagając organizacjom w spełnieniu międzynarodowych standardów WCAG.

Znaczenie dostępności stron WWW

Wytyczne Dostępności Treści Webowych (WCAG) są opracowywane przez W3C (World Wide Web Consortium) i stanowią zbiór zaleceń mających na celu uczynienie treści internetowych bardziej dostępnymi dla osób z niepełnosprawnościami. Dostępność ta nie tylko dotyczy osób niewidomych czy niedowidzących, ale również tych z trudnościami słuchu, zaburzeniami ruchowymi, epilepsją, czy też kognitywnymi. "Dostępność cyfrowa" i "standardy WCAG" to nie tylko słowa kluczowe, ale fundamenty budowania bardziej inkluzywnego internetu.

Analiza narzędzi do audytów WCAG

Na rynku dostępne są różnorodne narzędzia umożliwiające audyty WCAG, z których każde oferuje unikalne funkcje. UserWay, accessiBe, i WAVE to tylko niektóre z popularnych narzędzi, które automatyzują proces identyfikacji problemów z dostępnością. Narzędzia te różnią się pod względem zakresu skanowania – od pojedynczych stron po całe witryny – oraz sposobu prezentacji wyników, oferując od prostych checklist po szczegółowe raporty z zaleceniami. 

Jak wybrać narzędzie do audytu?

Wybór odpowiedniego narzędzia do audytu WCAG może być wyzwaniem, ale kilka kluczowych kryteriów może pomóc w podjęciu decyzji.

  1. Łatwość użycia – Dostępność i intuicyjność interfejsu użytkownika są kluczowe, aby zapewnić, że każdy, niezależnie od poziomu wiedzy technicznej, może skutecznie korzystać z narzędzia.
  2. Dokładność wyników – Niezawodność w identyfikacji problemów z dostępnością jest niezbędna. Narzędzia powinny być aktualizowane, aby odzwierciedlać najnowsze standardy WCAG i powinny oferować szczegółowe raporty wskazujące konkretne problemy, ich lokalizację oraz zalecenia dotyczące naprawy.
  3. Możliwości integracji i wsparcie techniczne – Integracja z istniejącymi środowiskami deweloperskimi, takimi jak systemy zarządzania treścią (CMS) i środowiska programistyczne, umożliwia automatyzację i ułatwia proces naprawy. Dodatkowo, dostęp do wsparcia technicznego i dokumentacji pomoże szybko rozwiązywać wszelkie wątpliwości czy problemy.
  4. Skalowalność i elastyczność – Wybierając narzędzie, warto rozważyć, jak dobrze będzie ono skalować się wraz z rozwojem Twojego projektu lub organizacji. Narzędzia, które mogą obsługiwać zarówno małe, jak i duże witryny, są bardziej elastyczne i mogą dostosować się do zmieniających się potrzeb.
  5. Bezpieczeństwo i prywatność – W dobie rosnącej świadomości dotyczącej bezpieczeństwa danych, ważne jest, aby narzędzie audytowe zapewniało ochronę przetwarzanych informacji, szczególnie jeśli analizuje się treści zawierające dane wrażliwe.

Pamiętając o tych kryteriach, można znacznie zawęzić pole wyboru i wybrać narzędzie, które najlepiej odpowiada potrzebom Twojej strony internetowej oraz organizacji, zapewniając jednocześnie skuteczne wsparcie w utrzymaniu zgodności z WCAG.

Korzyści z regularnych audytów WCAG

Regularne przeprowadzanie audytów dostępności nie tylko pomaga w utrzymaniu zgodności z prawem, ale również przyczynia się do zwiększenia zasięgu odbiorców i poprawy ogólnego doświadczenia użytkownika. Dostępne strony internetowe są często postrzegane jako bardziej profesjonalne i wiarygodne. Ponadto, inwestycja w dostępność może prowadzić do zwiększenia satysfakcji klientów i otwierać nowe rynki.

Wybór narzędzia do audytu WCAG to ważny krok w kierunku poprawy dostępności cyfrowej. Przy tak wielu dostępnych opcjach, kluczowe jest znalezienie narzędzia, które najlepiej odpowiada potrzebom Twojej organizacji. Pamiętaj, że audyt dostępności to nie jednorazowe zadanie, ale ciągły proces doskonalenia strony internetowej.

Jeśli szukasz wsparcia w przeprowadzeniu audytu WCAG lub potrzebujesz pomocy w dostosowaniu swojej strony internetowej do standardów dostępności, nasza agencja oferuje kompleksowe usługi audytu i doradztwa.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc Twojej stronie lepiej służyć wszystkim użytkownikom.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference