Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


know how
11/5/2022

Design system - co to jest i jak go stworzyć?

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Design System z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Korzystają z niego zarówno graficy, UX/UI designerzy, product ownerzy, programiści, analitycy biznesowi i content writerzy. Jaka jest rola Design Systemów w procesie projektowania? Jaki jest ich wpływ na tworzenie produktów cyfrowych?

Design System – czym jest?

Design System to zbiór zasad, narzędzi i komponentów, które umożliwiają kreację projektów cyfrowych w przedsiębiorstwie. Pomaga uporządkować metodę prezentacji treści oraz style wizualne tak, aby zapewnić spójność w każdym wykorzystywanym projekcie. Design System to połączenie obszarów wizualnych i gotowych komponentów, które można wykorzystać wiele razy w projektach firmowych. Sprawia to, że marka jest spójna, a nowe zadania – uproszczone – dzięki możliwości wykorzystania wcześniej przygotowanych elementów.

Podstawowymi składowymi Design Systemu są:

 • logotypy,
 • kolorystyka, w której skład wchodzą odcienie, gradienty,
 • elementy graficzne,
 • nawigacja,
 • szablony ekranów, podstron i stron,
 • zasady tworzenia interfejsów, menu, a także formularzy,
 • typografia (czcionki i ich zastosowanie w różnych elementach tekstowych).

Składowe te odgrywają przy projektach dużą rolę – eliminują konflikty, związane z preferencjami osobistymi, ułatwiają proces wprowadzania nowych członków załogi i precyzują cele projektowe.

Powstawanie Design Systemu

W jaki sposób budowany jest Design System? Oto jego poszczególne etapy:

Stworzenie spisu elementów produktu

Aby stworzyć odpowiedni Design System należy zacząć od inwentaryzacji produktu, który został już przygotowany. Może być to zarówno strona internetowa, aplikacja mobilna i jakikolwiek inny produkt cyfrowy. Stworzenie spisu elementów wizualnych i styli CSS pomoże określić wielkość procesu budowy DS.

Projektowanie wizualne – język

Aby zbudować Design System niezbędny jest język projektowania wizualnego. Są to cztery znaczące kategorie, odgrywające w projekcie ważną rolę: kolory, typografia, rozmiary i odległości oraz zdjęcia. Język projektowania wizualnego ma wspomagać tworzenie komponentów cyfrowego produktu i rozwojowi.

Biblioteka wzorców projektowych

Inwentaryzacja wizualna pozwala kontrolować wizualne elementy projektu, z kolei biblioteka wzorców projektowych odnosi się do elementów interfejsu użytkownika. Każdy jego składnik, np. nawigacje, przyciski, pop-upy czy formularze, są zbierane, a następnie segregowane. Niepotrzebne warianty i komponenty są usuwane.

Dokumentacja

To etap, który zawiera niezbędne informacje, dotyczące użytkowania zawartych w Design System komponentów. Dzięki niej minimalizowane jest ryzyko błędnych zastosowań, a poziom użyteczności produktu cyfrowego staje się wysoki. Dokumentacja pomaga również rozróżnić Design System od biblioteki projektowej.

Aby stworzyć pełny Design System należy włożyć w to mnóstwo dokładności i pamiętać o regularnym wprowadzaniu aktualizacji. Budowa Design Systemu wymaga nieustannej weryfikacji i pracy nad jego kompletnością. Nie możesz zapomnieć o stosowaniu odpowiedniego nazewnictwa i podawaniu definicji, które ułatwią odczytanie całości. Pamiętaj również o zależnościach, które wiążą poszczególne elementy.

Design System – zastosowanie

Składowe Design Systemu wykorzystywać można w rozmaitych konfiguracjach oraz kontekstach. Zaawansowany Design System zawiera niedopuszczalne, akceptowalne oraz dozwolone powiązania konkretnych elementów. Design System stworzony jest na wewnętrzne potrzeby przedsiębiorstwa, do których należy m.in. rozwój produkty, jego optymalizacja oraz integracja, ale także na potrzeby zewnętrzne.

Design System – korzyści dla klientów

Zastosowanie Design System pozwala na szybkie rozpoznanie marki przez klientów. Pomaga im przypomnieć sobie o tym, w jaki sposób korzystali z innych rozwiązań, zaproponowanych przez daną organizację. Ponadto spójność, zarówno funkcjonalna, jak i wizualna, pozytywnie oddziałuje na zwiększenie satysfakcji użytkowników. Produkty, które konsumenci zdążyli już poznać, są przez nich postrzegane jako bezpieczne i zaufane. Jeśli wywołały w nich pozytywne reakcje – przyczyniają się do lepszego odbioru kolejnych stron www i aplikacji.

Design System – zalety dla przedsiębiorstwa

Stworzenie Design Systemu przynosi przedsiębiorstwom ogromne korzyści, takie jak oszczędność pieniędzy, czasu oraz nakładu pracy. Ponadto wpływa na uzyskanie pewności działania i redukcji potrzeby informowania o zmianach oraz konsultowania ich z innymi pracownikami.

Eksperci mogą pracować efektywniej mając jeden, wspólny punkt odniesienia, składający się z reguł, obowiązujących każdego. Design System wpływa również na redukcję niechcianych zmian w przypadku rozwoju produktów, prowadzonych przez organizacje zewnętrzne.

Jakie korzyści przynosi stworzenie Design Systemu?

 • zmniejszenie kosztów pracy – koszty produkcji ulegną ograniczeniu, dzięki braku konieczności angażowania designera przy każdym kolejnym projekcie,
 • skrócenie czasu pracy – jest to zauważalne w momencie, gdy stworzyć należy małe funkcjonalności i modernizacji tych istniejących. Ponadto przy wprowadzaniu zmian nie będzie musiał uczestniczyć designer, a procesy akceptacji w tym zakresie ulegną znacznemu skróceniu,
 • wyższej jakości User Experience – zastosowanie powtarzalności wzorców pozwoli na wzbudzenie w użytkownikach poczucia zaufania i stabilizacji. Dzięki możliwości testowania poszczególnych części systemu – łatwiej jest je ulepszać i wybierać tylko te rozwiązania, które przypadły do gustu userów,
 • spójność wizualna – produkty, stworzone na podstawie Design System są jednolite, co wpływa na pozytywne doznania klientów. Zapewnia poczucie ładu, przejrzystości i jednokierunkowości pracy,
 • poprawa komunikacji wśród pracowników – Design System może pozytywnie wpłynąć na porozumienie członków zespołu. Każdy pracownik wie, jak ma wyglądać produkt i gdzie poszukiwać niezbędnych informacji. Odpowiednia komunikacja pomaga również łatwo skalować zespół.

Ponadto Design System jest elastyczny, co ułatwia jego zmianę, biorąc pod uwagę aktualne warunki rynkowe oraz wymagania użytkowników.

Czy Design System ma jakieś minusy?

Kreowanie Design Systemu to długotrwały proces, który tak naprawdę nigdy się nie kończy. Początkowo ciężko jest wygenerować wszystkie składniki interfejsu oraz ich powiązań. Strona wizualna to zaledwie część systemu. Każdy element należy opisać, biorąc pod uwagę różne przypadki oraz rozpocząć ich wdrożenie. System ten ma rozwijać się z produktem cyfrowym, co związane jest z pracą liczoną nawet w latach.

Pamiętaj, że Design System nie powinien być rozwijany jedynie w wolnej chwili. Za ten proces nie może być odpowiedzialna jedna osoba, a cały zespół specjalistów, z projektantami interfejsów i developerami na czele. Przedsiębiorstwo musi traktować każde działanie jako próba rozwoju następnych projektów. 

Podsumowanie

Kreacja Design Systemu to proces ciągły – nie ma możliwości stworzenia jego wersji końcowej. Każdy wariant, który uznać można za kompletny – nadal może ulec modyfikacji. Design System musi więc być aktualizowany co jakiś czas.

Jeśli chcesz poznać tajniki prowadzenia biznesu z sukcesem – sprawdź nasze pozostałe publikacje. Interesuje Cię projektowanie sklepów internetowych? Poszukujesz partnera biznesowego do przeprowadzenia audytów użyteczności lub analityki internetowej? Skontaktuj się z nami!

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference