Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
29/6/2023

UX Czwartek #112

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Początek lata, czas na relaks i nadrabianie zaległości czytelniczych. Zanim pochłonie Was odpoczynek na hamaku, plaży czy nad jeziorem - mamy dla Was świeży przegląd artykułów z branży.

W dzisiejszym newsletterze przeczytacie o:

☀️ psychologii uwagi

☀️ ewaluacji heurystycznej

☀️ idealnym procesie projektowania

☀️ dobrych praktykach tworzenia nawigacji w e-commerce.

{{pub-block}}

Ewaluacja heurystyczna - instrukcja step by step

Specjaliści z Nielsen Norman Group podpowiadają, jak w skuteczny i metodyczny sposób przeprowadzić ewaluację heurystyczną pozwalającą zidentyfikować problemy projektowe w interfejsie. Z artykułu dowiecie się, kiedy należy rozpocząć taką analizę, w jakich sytuacjach będzie przydatna, z jakich elementów powinna się składać i kto powinien ją przeprowadzać. Każdy etap opisany jest krok po kroku z uwzględnieniem narzędzi, które można wykorzystać oraz efektów, których powinniśmy się spodziewać.

Psychologia uwagi

Zostając przy interfejsach, polecamy Wam artykuł UX Planet przedstawiający znaczenie psychologii uwagi w procesie projektowania. We wstępie czytamy, że uwaga to zdolność do aktywnego przetwarzania określonych informacji w środowisku przy jednoczesnym pomijaniu innych szczegółów. Istnieje kilka zasad, których poznanie pomaga zrozumieć, w jaki sposób ludzie postrzegają i poruszają się po interfejsach cyfrowych. Znaczenie ma odpowiednie rozłożenie treści, tworzenie zrozumiałych komunikatów, ale również emocje, które są wywoływane w celu skupienia uwagi odbiorców. Świadome projektowanie to uwzględnienie psychologicznego aspektu uwagi, które przekłada się na stworzenie satysfakcjonującego i efektywnego doświadczenia użytkownika.

Czy idealny proces projektowania istnieje?

Trzymając się poprzedniego wątku - chcemy zwrócić Waszą uwagę na tekst na blogu Smart Interface Design Patterns, w którym autor zastanawia się, jak wygląda efektywny (i być może idealny) proces projektowania interfejsu. W sposób oczywisty wskazuje istotę zdefiniowania celów projektu i zrozumienie potrzeb użytkowników jako fundament dla udanego projektowania. Stałym elementem procesu powinno być również testowanie, współpraca, ciągła optymalizacja i elastyczność wobec zachodzących zmian - czy są jeszcze inne czynniki? What’s the "perfect" design process?

Nawigacja w e-commerce: dobre praktyki

Baymard Institute przedstawia zbiór zaleceń dotyczących optymalnej nawigacji w sklepach internetowych. Wśród nich znajduje się m.in. minimalizowanie kategorii i poziomów menu, postawienie na prostotę i intuicyjność w strukturach oraz wykorzystywanie wskaźników aktywności. Zachęcamy do przeczytania całego tekstu, żeby dowiedzieć się, co jeszcze można wykorzystać w optymalizacji nawigacji w serwisach e-commerce. Odpowiednio zaprojektowana nawigacja przyczynia się do łatwiejszego odnajdywania produktów, zwiększenia konwersji i co najważniejsze - polepszenia ogólnego doświadczenia zakupowego.

Kącik wiedzy i inspiracji

Świat żyje ubiegłotygodniową konferencją Config. Dla tych z Was, którzy nie mieli okazji śledzić wydarzenia na żywo, Figma przygotowała podsumowanie oraz bezpośredni opis najnowszych funkcji. A na sam koniec dorzucamy coś do stosu książek czekających na swoją kolej na szafce obok łóżka - lista lektur dla tych, którzy chcą zgłębić temat UX writingu.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź naszą najnowszą publikację, która stanowi świetne uzupełnienie dla tego wpisu! Dowiesz się z niej więcej o najlepszych praktykach w dziedzinie handlu elektronicznego.

Sprawdź publikację
Best Practices for E-commerce

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference