Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
27/7/2023

UX Czwartek #115

Illustration of a lion in the jungle

Witamy sierpień a wraz z nim najnowszy wpis z naszej czwartkowej serii poświęconej przeglądowi nowości ze świata UX.

Kubek herbaty w dłoń i życzymy udanej lektury!

Sztuka wyboru – o projektowaniu behawioralnym

Na początek polecamy artykuł Marcelo Brum o znaczeniu i zastosowaniu projektowania behawioralnego (ang. behavioral design). To dziedzina integrująca psychologię i projektowanie, która skupia się na wpływaniu na ludzkie zachowania i decyzje. Umiejętne wykorzystanie narzędzi behawioralnych może wpłynąć pozytywnie na efektywność produktów i usług oraz skuteczność komunikacji. O czym warto pamiętać, to fakt, że użytkownicy nie zawsze podejmują najlepsze decyzje, nie dlatego, że nie są w stanie, ale dlatego, że bardzo trudno jest im uciec od uprzedzeń poznawczych.

Akordeony – dos and don’ts

Nielsen Norman Group biorą na warsztat i przyglądają się stosowaniu akordeonów na stronach internetowych, szczególnie tych stworzonych z myślą o użytkownikach korzystających z wersji desktopowych. Zazwyczaj akordeony są elementem mobilnych interfejsów, dlatego autor tekstu poddaje w wątpliwość ich skuteczność na ekranach komputerów. Istnieje ku temu kilka powodów. Przykładowo, zawartość schowana w akordeonach może ograniczać widoczność i dostępność informacji. Lepszą alternatywą może być wyświetlanie pełnej zawartości od razu lub stosowanie innych technik skracania i chowania treści.

Szybki podgląd produktu w sklepie – czy się opłaca?

Na stronie Baymard Institute przeczytacie analizę tzw. „quick view”, czyli podglądu szczegółów produktu w sklepach internetowych w postaci wyskakującego okna, które wyświetla się w obrębie przeglądanej listy produktów. Według autora, choć funkcja ta ma potencjał skrócenia czasu zakupów, to często wprowadza problemy z nawigacją i ogranicza prezentację produktów. Wiele sklepów internetowych używa tej funkcji jako narzędzia do zwiększania sprzedaży, jednak może to prowadzić do frustracji klientów (np. tych, którzy przeglądają produkty na urządzeniach mobilnych).

ABC projektanta – formularz logowania

Na prawie sam koniec krótki przewodnik po projektowaniu interfejsów formularzy logowania. To kluczowy element wielu stron i aplikacji, dlatego ich projektowanie powinno być intuicyjne i wygodne. W artykule omówione są najważniejsze zasady, które dla wielu z Was są z pewnością oczywiste i znane. W tekście znajdziecie również liczne przykłady i sugestie, które mogą być pomocne w tworzeniu efektywnych i przyjaznych w wypełnianiu formularzy.

Baza wiedzy

W dzisiejszym kąciku wiedzy i inspiracji mamy dla Was kilka stron, które dysponują ogromną ilością elementów do wykorzystywania w projektach. Polecamy Waszej uwadze bibliotekę symboli Google, przewodnik po dropdownach i na koniec – zestaw inspiracji do tworzenia wykresów.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference