Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
21/12/2023

UX Czwartek #123

Illustration of a girl walking with a dog in the snow

Dzisiejsze wydanie newslettera to ostatni UX Czwartek w tym roku. Korzystając z nadchodzącego świąteczno-noworocznego czasu, mamy nadzieję, że podobnie jak my, będziecie mieć okazję do złapania chwili oddechu i nabrania sił potrzebnych do stawiania czoła nowym wyzwaniom. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek z branży UX do przeczytania zanim wszyscy udamy się na zasłużony odpoczynek 🙂

Przewodnik po perfekcyjnych tabach

Na blogu UX Planet omówiono sposób na projektowanie idealnych tabów. Tekst jest przeglądem kluczowych aspektów - podkreśla istotę czytelności, spójności i atrakcyjnego wzornictwa. Wskazuje również na rolę kolorów, ikon i animacji - wszystko, co ma znaczenie w poprawie doświadczeń użytkownika. Jeśli potrzebujecie usystematyzowania wiedzy lub zaczerpnięcia inspiracji, np. w kontekście koncepcji horizontal tabs, czyli tabów umieszczanych poziomo - zachęcamy do przeczytania.

Zasada pięciu sekund

Polecamy artykuł na stronie Smashing Magazine prezentujący założenia dotyczące sprawdzania poprawności projektu przy użyciu metody tzw. "five-second testing". Technika ta pozwala na szybką ocenę skuteczności zaprojektowanego interfejsu poprzez sprawdzenie, czy użytkownicy mogą zidentyfikować kluczowe informacje w ciągu pięciu sekund. Korzyści płynące z uzyskanych wyników są mnogie, ale warto mieć na uwadze, że jest wiele czynników, które mają wpływ na tę metodę, jak chociażby zdolności poznawcze uczestników czy wizualna złożoność bodźców.

Ikony w aplikacjach

Zachęcamy do przejrzenia tekstu przygotowanego przez autorów z UXPin, z którego dowiecie się, jakimi zasadami i wartościami kierują się wiodące firmy technologiczne w projektowaniu ikon w swoich aplikacjach. Powszechną wiedzą jest, że skuteczne ikony powinny być proste i zbalansowane między tradycją a innowacją, ale znaczenie ma również to, aby uwzględniały zasady dostępności, a także dostosowywały się do specyfiki danej platformy. Po więcej wskazówek zapraszamy do tekstu!

O dynamicznych fontach

Polecamy również artykuł na blogu Kinaole omawiający znaczenie i implementację dynamicznych fontów w aplikacjach iOS. W tekście znajdziecie informacje o tym, czym charakteryzują się takie fonty, jak się zachowują oraz kiedy i gdzie można je stosować. Stosowanie dynamicznych fontów jest ważne ze względu na zwiększanie dostępności i poprawę doświadczeń użytkownika, ale jest kilka ograniczeń, z którymi takie fonty są związane. Więcej w artykule!

Inspiracje projektowe

Na sam koniec podrzucamy zbiór kilkudziesięciu design systemów - niektóre być może dobrze Wam znane oraz kolekcję komponentów do wykorzystania.

Do usłyszenia w 2024! ✨

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference