Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
4/1/2024

UX Czwartek #124

Illustration of a bowl of spaghetti and tomatoes

Nowy rok, nowe wyzwania w UX. W pierwszym tegorocznym wydaniu naszego newslettera przyglądamy się prognozom i przytaczamy Wam teksty m.in. o tym, jakie kluczowe trendy w UX oraz w projektowaniu zdominują (lub nie) nadchodzący rok. Świętujemy również Dzień Spaghetti, który wypada akurat dziś 🍝

Zapraszamy do lektury!

Top 7 trendów UX w 2024 roku

Zaczynamy od artykułu na blogu Fabrity, w którym autor wymienia siedem kluczowych trendów w obszarze UX, które warte są obserwowania w nadchodzącym roku. Nie jest zaskoczeniem rosnąca rola AI w projektowaniu interfejsów - przewiduje się, że będzie ona kluczowym czynnikiem poprawy personalizacji doświadczeń użytkowników. Innym istotnym elementem jest słusznie rosnąca popularność i konieczność projektowania dla różnorodnych grup społecznych. Autor tekstu wskazuje również, jakie znaczenie ma ścisła współpraca między zespołami UX i zespołami analitycznymi w celu lepszego zrozumienia i spełnienia oczekiwań użytkowników oraz podkreśla znaczenie etyki w projektowaniu, zachęcając do tworzenia produktów, które respektują prywatność użytkowników oraz są społecznie odpowiedzialne.

Podejście agile a UX

UX for the Masses opublikowało tekst, w którym konfrontuje i identyfikuje kilka kluczowych błędów w praktykach agile, które mogą negatywnie wpływać na doświadczenie użytkownika. Przykładowo, w tekście podano w wątpliwość tendencję do poszukiwania jednego uniwersalnego projektanta/badacza zamiast specjalistów. Zamiast tego, rekomenduje się tworzenie zespołów złożonych z różnych specjalistów, co lepiej odpowiada na równoległe wymagania projektowe. Zwrócono również uwagę na błąd polegający na planowaniu tylko jednego sprintu do przodu, co może prowadzić do decyzji krótkowzrocznych i nagromadzenia długu projektowego. Zamiast tego, zespoły powinny mieć jasny cel na najbliższe 3-4 sprinty i określenie, jak wpisują się one w ogólną wizję produktu.

Kierunek projektowania

Wracamy do trendów - tym razem w projektowaniu UX/UI. W artykule UX/UI Design Trends Going Into 2024 czytamy o czterech najważniejszych trendach w nadchodzącym roku. Wśród nich znajduje się m.in. technologia immersyjna, taka jak VR i AR, coraz bardziej popularna i oferująca użytkownikom nowe i ekscytujące sposoby interakcji z urządzeniami cyfrowymi. Czytamy również o konieczności skupienia się bardziej na użyteczności niż na estetyce i tworzeniu interfejsów, które są łatwe w użyciu i pozwalają użytkownikom osiągać swoje cele. Ważna będzie również personalizacja i dostosowywanie projektów do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. To tylko kilka z trendów - reszta w artykule!

Inspiracje i polecenia

Na sam koniec, dla tych z Was, którzy planują swój rok z wyprzedzeniem i lubią mieć zapełnione kalendarze - lista wydarzeń i konferencji z całego świata, które warto obserwować w tym roku.

Zostawiamy również link do raportu The 2024 State of the Website przygotowanego przez Webflow.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference