Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
25/4/2024

UX Czwartek #132

Image of two penguins in snow

Jeśli jeszcze tego nie wiedzieliście, 25 kwietnia ustalony jest jako Międzynarodowy Dzień Pingwina. Święto to ustanowiono w latach 70. na spotkaniu Komitetu Konsultacyjnego ds. Antarktydy, a dzień taki jaki dziś ma stanowić okazję do zwrócenia uwagi na zagrożenia, z jakimi borykają się pingwiny, takie jak zanieczyszczenie oceanów, zmiany klimatu i nadmierne połowy. 

A w dzisiejszym UX newsletterze polecamy teksty o tym:

  • czego użytkownicy oczekują od aplikacji mobilnych,
  • jak dobrze zaprojektować dolną nawigację na urządzeniach mobilnych,
  • jakie zasady UX powinny spełniać kalkulatory i quizy.

Pasek nawigacji: dobre praktyki projektowe

Artykuł opublikowany na stronie UX Planet zbiera najlepsze praktyki i rekomendacje projektowe w zakresie bottom tab bar navigation, czyli paska nawigacji na dole strony dla urządzeń mobilnych i tabletów. Z tekstu dowiecie się m.in. jaką rolę ma lokalizacja, czyli umiejscowienie takiej nawigacji, jaka jest zalecana liczba elementów i czy któreś obszary powinny być wyróżnione i jeśli tak, to w jaki sposób.

Czego chcą użytkownicy?

Trzymając się tematu urządzeń mobilnych polecamy tekst opublikowany na stronie Smashing Magazine, w którym autorka przedstawia swoje pomysły na udoskonalenie aplikacji mobilnych tak, aby jak najlepiej spełniały oczekiwania użytkowników. Opisuje takie kwestie jak dbanie o prostotę, zapewnienie o prywatności i bezpieczeństwie, szacunek dla czasu, który poświęca się na eksplorację aplikacji czy regularna aktualizacja i zbieranie opinii od użytkowników.

Quizy i kalkulatory

Nielsen Norman Group przygotowało zestaw rekomendacji dla tych z Was, którzy stoją przed zadaniem zaprojektowania interfejsu kalkulatora lub innego narzędzia quizowego. Tekst jest zbiorem wskazówek projektowych i zasad, które takie narzędzia powinny spełniać. Począwszy od czytelności (odpowiednich kontrastów), logiki w układzie (uporządkowanie przycisków), przez łatwość użytkowania a na dostępności kończąc. Rekomendujemy zapoznanie się z artykułem, który może stanowić dobry punkt wyjścia do uporządkowania wiedzy projektowej.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference