We use “cookies” to analyze user traffic and remarketing. Detailed information can be found in Privacy Policy.


ux thursday
25/4/2024

UX Czwartek #132

Image of two penguins in snow

Jeśli jeszcze tego nie wiedzieliście, 25 kwietnia ustalony jest jako Międzynarodowy Dzień Pingwina. Święto to ustanowiono w latach 70. na spotkaniu Komitetu Konsultacyjnego ds. Antarktydy, a dzień taki jaki dziś ma stanowić okazję do zwrócenia uwagi na zagrożenia, z jakimi borykają się pingwiny, takie jak zanieczyszczenie oceanów, zmiany klimatu i nadmierne połowy. 

A w dzisiejszym UX newsletterze polecamy teksty o tym:

  • czego użytkownicy oczekują od aplikacji mobilnych,
  • jak dobrze zaprojektować dolną nawigację na urządzeniach mobilnych,
  • jakie zasady UX powinny spełniać kalkulatory i quizy.

Pasek nawigacji: dobre praktyki projektowe

Artykuł opublikowany na stronie UX Planet zbiera najlepsze praktyki i rekomendacje projektowe w zakresie bottom tab bar navigation, czyli paska nawigacji na dole strony dla urządzeń mobilnych i tabletów. Z tekstu dowiecie się m.in. jaką rolę ma lokalizacja, czyli umiejscowienie takiej nawigacji, jaka jest zalecana liczba elementów i czy któreś obszary powinny być wyróżnione i jeśli tak, to w jaki sposób.

Czego chcą użytkownicy?

Trzymając się tematu urządzeń mobilnych polecamy tekst opublikowany na stronie Smashing Magazine, w którym autorka przedstawia swoje pomysły na udoskonalenie aplikacji mobilnych tak, aby jak najlepiej spełniały oczekiwania użytkowników. Opisuje takie kwestie jak dbanie o prostotę, zapewnienie o prywatności i bezpieczeństwie, szacunek dla czasu, który poświęca się na eksplorację aplikacji czy regularna aktualizacja i zbieranie opinii od użytkowników.

Quizy i kalkulatory

Nielsen Norman Group przygotowało zestaw rekomendacji dla tych z Was, którzy stoją przed zadaniem zaprojektowania interfejsu kalkulatora lub innego narzędzia quizowego. Tekst jest zbiorem wskazówek projektowych i zasad, które takie narzędzia powinny spełniać. Począwszy od czytelności (odpowiednich kontrastów), logiki w układzie (uporządkowanie przycisków), przez łatwość użytkowania a na dostępności kończąc. Rekomendujemy zapoznanie się z artykułem, który może stanowić dobry punkt wyjścia do uporządkowania wiedzy projektowej.

Share this entry:

Related publication

Check the publication

featured entries

Let's do
something together!

Thank you! We will get back to you soon with an answer
Oops! Qualcosa ha insegnato il modulo.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference