Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
27/5/2021

UX Czwartek #61

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego witamy porcją ocen, analiz i statystyk. Pod lupę trafiły dziś wytyczne dostępności omawiane w kontekście algorytmów uczenia maszynowego oraz zasad SEO. W pakiecie mamy też porady na temat tworzenia solidnych fundamentów projektu oraz korzystania z mentoringu. Całość uzupełniają wyniki badania rzucającego światło na to, jak postrzegana jest praca projektantów grafiki.

Przepis na inkluzywną SI

Zaczynamy od artykułu Samuela Proulxa opisującego niedoskonałości algorytmów sztucznej inteligencji. Ekspert ocenia efekty działania SI z punktu widzenia osoby zajmującej się na co dzień zagadnieniami dostępności, pokazując, czego muszą się jeszcze nauczyć inteligentne systemy oraz jakie kwestie należy uwzględnić w tym procesie.

Dostępność i SEO

Temat dostępności porusza również krótkie wideo Coopera Hollmaiera (uzupełnione przystępnie zaprezentowaną transkrypcją). Specjalista SEO podpowiada, co sprawia, że treść jest dostępna dla wyszukiwarek, ale przede wszystkim dla użytkowników o różnych umiejętnościach i potrzebach. A skoro jesteśmy przy SEO, poprawie dostępności i filmach, warto odświeżyć sobie statystyki dotyczące napisów uzupełniających treści wideo.

Fundamenty projektowe

Trys Mudford podpowiada, jak usystematyzować proces projektowania. Autor wpisu w kilku punktach uzasadnia proponowane podejście oraz wskazuje na korzyści płynące z posługiwania się przez zespół projektowy językiem opartym na wypracowanym wspólnie fundamencie.

Wyzwania współpracy z projektantami grafiki

Stefanija Tenekedjieva prezentuje wyniki badania na temat współpracy z projektantami grafiki. Zespół ManyPixels sprawdzał m.in., jak respondenci postrzegają komunikację z projektantami, jakość ich pracy czy terminowość. Nie zabrakło cytatów z ankiet oraz wskazówek, które mają pomóc w rozwiązywaniu najczęstszych problemów przy outsourcingu.

Przewodnik po mentoring UX

Osobom, które myślą o rozwoju (lub rozpoczęciu) kariery projektanta UX zespół CareerFoundry poleca znalezienie mentora. Emerson Schroeter przygotowała w tym celu obszerny przewodnik po mentoringu, z którego dowiecie się m.in. gdzie szukać wsparcia, jak efektywnie go wykorzystać oraz jakie formy może przyjmować mentoring.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference