Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
4/11/2021

UX Czwartek #72

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Dzisiaj Dzień Taniego Wina, jednak nie sugerujemy, żeby kierować się powiedzeniem klasyka, że “alkohol niszczy szare komórki, ale te najsłabsze; wtedy w mózgu pozostaje tylko elita”. Zwłaszcza że świętując z głową pewnie znajdziecie czas na lekturę tekstów z dzisiejszego zestawienia. Ich autorzy poruszają kwestie decyzji projektowych opartych na modelach mentalnych, wiedzy domenowej i uporządkowanych wymaganiach. Jest również garść porad w kontekście estetyki oraz neutralności interfejsów.

Modele mentalne i zasoby poznawcze użytkowników

Zaczynamy postem Adama Farda, czyli krótkim przewodnikiem po metodach odkrywania modeli mentalnych oraz możliwościach ich wykorzystania w procesie projektowym. Na drugą nóżkę polecamy wpis z zasobów Creative Navy, z którego dowiecie się, jak wspierać koncentrację użytkowników podczas korzystania z interfejsu stosując wzorce projektowe, które wymagają mniejszego zaangażowania zasobów poznawczych.

Brief projektowy

Andrew Terehin podpowiada, jak przygotować brief projektowy, który pomoże zrozumieć i uporządkować wymagania klienta. Artykuł wyjaśnia, w jakich obszarach brief może usprawnić proces tworzenia strony internetowej lub aplikacji, kiedy jest niezbędny i co powinien zawierać taki dokument.

Produkty cyfrowe oparte na wiedzy domenowej

Tekst Mateusza Rosieka z Boldare opisuje Domain-Driven Design (DDD), czyli podejście do projektowania złożonych systemów działających w oparciu o liczne, zróżnicowane źródła danych. Oprócz definicji DDD oraz wyjaśnienia podstawowych terminów, autor dzieli się uwagami na temat zalet opisywanej koncepcji oraz trudnościach związanych z uwzględnieniem w procesie projektowym specjalistycznej wiedzy.

Złoty podział a projekt interfejsu

Kelley Gordon z NN Group prezentuje koncepcję wykorzystania złotego podziału w projektowaniu atrakcyjnych i łatwych do przyswojenia interfejsów. Wyjaśnienie teoretycznych podstaw tworzenia estetycznych, zrównoważonych kompozycji autorka uzupełnia przykładami z doborem układu sekcji na stronie, rozmiaru tekstu oraz grafiki.

Płeć w języku interfejsów

Autokorekta, która z uporem maniaka poprawia końcówki z żeńskich na męskie najwyraźniej zwija żagle, a w przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się feminatywy. Wpisem na tematem neutralności języka używanego w interfejsach Bartłomiej Sury z Mobee Dicka zachęca do zmierzenia się z kwestią językowego szacunku dla naszej różnorodności i podążania za nowymi trendami.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference