Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
28/4/2022

UX Czwartek #84

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Z okazji urodzin Wiktora, pomysłodawcy UX Czwartków, wracamy na chwilę do tradycji uwiecznienia na grafice święta związanego z jedzeniem – dziś Dzień Sera Camembert. A teksty w naszym zestawieniu mogą stanowić podpowiedź, jak unikać błędnych decyzji projektowych, zadbać o dostępność w warstwie wizualnej oraz uzyskać dobre efekty w SEO nie rezygnując z jakości w warstwie UX. Na koniec sporo słów o... słowach i wpis z dziennika pewnej UX Designerki.

Skąd się bierze zły UX?

Ceara Crawshaw pokazuje zintegrowane procesy projektowe oraz omawia ich wpływ na podejmowanie lepszych decyzji w obszarze UX. W artykule znalazły się najczęstsze przyczyny błędów UX oraz omówienie ich wpływ na zespół projektowy. A skoro o wpływie mowa, warto sprawdzić postulaty Pera Axboma dotyczące zrozumienia procesów oddziaływania technologii na ludzi oraz proponowane przez autora narzędzie do mapowania wpływu, które ma pomóc projektantom w systemowym łagodzeniu negatywnych wrażeń i ograniczaniu wykluczającego designu.

Proof of concept

Na blogu Codilime Tomasz Mika tłumaczy zagadnienia związane z Proof of Concept, argumentując, dlaczego tego rodzaju weryfikacja powinna być stałą częścią procesu tworzenia cyfrowego produktu, na równi z prototypem i MVP.

Dbałość o kolory w projekcie aplikacji

Lucas Zambelli z Getaround opisuje proces dostrajania schematu kolorów używanego w aplikacji carsharingowej zaprojektowanej przez firmę. Autor pokazuje, jak zespół projektantów mierzył się z kwestią dostępności, tworząc bardziej inkluzywne wytyczne dotyczące języka wizualnego oraz nawiązuje do koncepcji kolorów semantycznych, którą Fabien Gavinet zaprezentował w pierwszej części cyklu wpisów na temat kolorów Getaround.

Zrównoważone podejście do SEO i UX

Kristine Kalnina podpowiada, jak projektując witrynę pogodzić wymagania związane z UX i SEO. W artykule znajdziecie zwięzłe wskazówki m.in. na temat moderowania długości treści, analizy słów kluczowych oraz optymalizacji stron pod kątem urządzeń mobilnych.

Słowa, słowa, słowa

Trzy teksty o słowach, które angażują naszą uwagę. Chris Nielsen wyjaśnia fenomen Wordle analizując decyzje projektowe podjęte przez twórcę gry. Miranda Miller wylicza częste błędy copywritingu i prezentuje kontrprzykłady, zachęcając do rozwijania dobrych nawyków podczas tworzenia treści marketingowych. Przywoływany już dzisiaj Per Axbom analizuje język komunikacji użyty w ofercie pracy Norman Nielsen Group, która zrobił na nim nienajlepsze wrażenie.

Deser :)

Dowód na to, że UX design ma szersze zastosowanie, niż projektowanie produktów cyfrowych, czyli relacja Oli Kowalewskiej z planowania Wielkanocnego śniadania w rodzinnym gronie.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference