Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
12/5/2022

UX Czwartek #85

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Limeryków, co postanowiliśmy należycie uczcić. Czytając próbkę naszej twórczości zastępującą wprowadzenie do dzisiejszego zestawienia tekstów o algorytmach sztucznej inteligencji, dostępności treści i dobrych praktykach projektowych, pamiętajcie, że na co dzień specjalizujemy się w projektowaniu i optymalizacji aplikacji i stron internetowych. Miłej lektury:

Raz spod Wrocławia pewna pani
Rzekła: ten UI jest do bani!
Figmę włączyła,
Projekt poprawiła.
Już interfejsu nikt nie zgani.

Dyskusja o wpływie AI na użytkowników

Tekst Karen Hao z MIT Technology Review to wstęp do serii artykułów opisujących wpływ sztucznej inteligencji na społeczeństwo. Opracowania te mają pogłębić dyskusję na temat odpowiedzialnej AI, prezentując ograniczenia, ale i możliwości technologii. Jeśli interesuje Was kwestia etyki sztucznej inteligencji zajrzyjcie również do artykułu Chrisa Middletona, w którym zebrane są uwagi na temat konkretnych działań służących ochronie użytkowników. A z lokalnego podwórka polecamy webinar z zasobów SWPS na temat dyskryminacji i wykluczenia zaszytych w algorytmach – z dr Kubą Piwowarem rozmawia Martyna Obarska.

Meta ułatwi pracę nad sztuczną inteligencją

Thomas Macaulay z biuletynu Neural (Financial Times) donosi o sporym wydarzeniem w świecie specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją, tj. udostępnieniu przez Meta danych dużego modelu językowego. Oddany do niekomercyjnego użytku system przetwarzania języka naturalnego ma wspierać rozwój algorytmów związanych np. z generowaniem tekstów czy odpowiadaniem na pytania wymagające czytania ze zrozumieniem.

Dostępność treści stron internetowych

Krótki tekst zespołu Bureau of Internet Accessibility zachęca do zainteresowania się kwestiami zgodności stron internetowych z wytycznymi WCAG, przekonując, że zwiększenie dostępności treści nie wpływa na estetykę projektu witryny. Przy okazji zerknijcie do artykułu Toma Bamforda, w którym autor przytacza wyniki analizy ponad 50 irlandzkich witryn pod kątem zgodności ze standardem WCAG 2.1 oraz przypomina, w jaki sposób zapewnić zgodność witryny lub aplikacji z wytycznymi dostępności.

Funkcjonalność aplikacji pod lupą

Gabriela Villalobos-Zúñiga analizuje cechy aplikacji wspierających zmianę przyzwyczajeń związanych z aktywnością fizyczną. Autorka opisuje m.in., w jaki sposób powiązać teorie psychologiczne z propozycjami funkcji aplikacji wspierającej wewnętrzną motywację użytkownika. Z kolei Sydney Wess przedstawia wyniki analizy opartej o ankiety właścicieli i menedżerów małych firm (amerykańskich), której celem było oszacowanie kosztów stworzenia aplikacji w zależności od zestawu wdrożonych funkcji.

Dobre praktyki w projektowaniu witryn

Obszerny wpis Maddy Osman na blogu firmy Kinsta podsumowuje dobre praktyki projektowania stron internetowych. Oprócz kompozycji, doboru kolorów czy nawigacji, autorka wspomina również o standardach kodowania, których należy przestrzegać podczas tworzenia witryn. Zbiór wskazówek uzupełniają statystyki oraz liczne linki pozwalającymi na kontynuację lektury.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference