Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


know how
23/2/2024

Analiza narzędzi AI w projektowaniu UX/UI

Rozwój sztucznej inteligencji w projektowaniu doświadczeń użytkownika i interfejsów zapowiada zmierzch tradycyjnych metod i narzędzi. AI otwiera przed nami możliwości, które jeszcze do niedawna wydawały się być zarezerwowane dla science fiction. W IDEACTO wierzymy, że zrozumienie i wykorzystanie narzędzi AI w projektowaniu UX to klucz do stworzenia bardziej intuicyjnych i dostępnych produktów cyfrowych. To podejście nie tylko przyspiesza procesy projektowe, ale także wzbogaca je o niezwykłą głębię analityczną i twórczą elastyczność.

W tym artykule przyglądamy się, jak narzędzia AI zmieniają krajobraz projektowania UX, jakie przynoszą korzyści i jakie stawiają wyzwania. Zapraszamy do lektury, która nie tylko rzuca światło na obecne zastosowania AI, ale także inspiruje do przemyśleń na temat przyszłości i roli, jaką sztuczna inteligencja będzie odgrywać w kreowaniu doświadczeń użytkowników.

Ewolucja narzędzi AI w projektowaniu

Sztuczna inteligencja przeszła długą drogę od pierwszych eksperymentalnych algorytmów do wszechobecnych narzędzi, które dziś znajdują zastosowanie w niemal każdym aspekcie projektowania UX. Początkowo AI była wykorzystywana głównie do automatyzacji prostych zadań, takich jak sortowanie danych czy analiza statystyczna. Dziś, dzięki postępom w uczeniu maszynowym i przetwarzaniu języka naturalnego, narzędzia AI są w stanie oferować znacznie więcej – od generowania inspirujących projektów po optymalizację interakcji użytkownika z cyfrowymi produktami.

Jak AI zmienia projektowanie UX/UI

Integracja AI w procesie projektowania UX/UI otwiera nowe możliwości dla projektantów. Narzędzia AI, takie jak Adobe Sensei, Galileo AI czy inne platformy do automatycznego projektowania, umożliwiają szybsze iteracje i eksperymenty projektowe, przyspieszając proces tworzenia prototypów i testowania.

Jedną z kluczowych zalet wykorzystania AI jest jej zdolność do analizy ogromnych ilości danych użytkowników i wyciągania z nich praktycznych wniosków, które mogą poprawić doświadczenia użytkowników. AI może identyfikować wzorce zachowań, preferencje i problemy, na które projektanci mogą nie zwrócić uwagi, oferując tym samym rozwiązania bardziej dostosowane do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Przykładowe narzędzia AI i korzyści, jakie niosą

 1. Efektywność: AI może zautomatyzować rutynowe zadania projektowe, takie jak wybór kolorów, typografii czy tworzenie layoutów, co pozwala projektantom skupić się na bardziej strategicznych aspektach projektu.

Przykładowe narzędzia:

 • Builder.io: automatyzuje projektowanie i rozwój, transformując projekty z Figmy na kod, co znacząco skraca czas potrzebny na tworzenie prototypów i wdrażanie projektów.
 • Cursor.sh: edytor kodu zasilany przez AI, który usprawnia proces tworzenia kodu, czyniąc rozwój szybszym i bardziej intuicyjnym.

 1. Spójność: narzędzia AI mogą pomóc w utrzymaniu spójności projektu na różnych platformach i urządzeniach, analizując i dopasowując elementy projektu do ustalonych wytycznych.

Przykładowe narzędzia:

 • Khroma: używa AI do nauki preferencji kolorystycznych użytkownika i tworzy nieograniczone palety kolorów, zapewniając spójność wizualną projektów.
 • BlueWillow: generator grafiki, który pomaga utrzymać spójność wizualną w całym projekcie, oferując grafiki dostosowane do estetyki marki.

 1. Personalizacja: dzięki zdolności do analizy danych użytkowników, AI może proponować rozwiązania umożliwiające głębszą personalizację doświadczeń, co jest kluczem do zwiększenia zaangażowania i satysfakcji użytkownika.

Przykładowe narzędzia:

 • Galileo AI: platforma text-to-UI, która umożliwia tworzenie spersonalizowanych interfejsów użytkownika z niezwykłą szybkością i kreatywnością, dostosowanych do unikalnych potrzeb projektu.
 • GeniousUI: rewolucjonizuje projektowanie UI dzięki generowaniu komponentów UI zasilanych przez AI, co pozwala na tworzenie bardziej spersonalizowanych i angażujących interfejsów użytkownika.

 1. Dodatkowe narzędzia wspierające proces projektowy w Figmie: narzędzia AI zintegrowane z Figmą oferują szeroki zakres możliwości, od automatyzacji rutynowych zadań projektowych po generowanie treści i analizę zachowań użytkowników:
 • Jambot w FigJam: wspiera projektowanie poprzez generowanie pomysłów, szybkie odpowiadanie na pytania, podsumowywanie treści, pisanie kodu i przekształcanie tekstu w różne formaty. Umożliwia twórcze i efektywne rozwijanie projektów, od brainstormingu po finalne wykonanie.
 • Automator: ułatwia automatyzację zadań powtarzalnych, takich jak tworzenie ikon, rozmieszczanie logotypów, co przyczynia się do efektywności i spójności projektów.
 • MagiCopy: umożliwia generowanie tekstów za pomocą prostych poleceń. Dzięki możliwości ustanowienia wstępnie zdefiniowanych reguł, MagiCopy zapewnia spójność i dostosowanie generowanych treści do specyficznych potrzeb i wymagań projektowych. 
 • Attention Insight: przewiduje zachowania użytkowników, analizując projekt za pomocą wstępnych map cieplnych, co pomaga w personalizacji doświadczeń użytkownika.
 • UX Pilot: narzędzie działające w roli Twojego osobistego asystenta UX. Zbiera wiele potrzebnych narzędzi UX w jednym miejscu, wspierając w tworzeniu bardziej spersonalizowanych i użytecznych interfejsów.

Te narzędzia AI oferują projektantom UX/UI nie tylko możliwość pracy z większą efektywnością i spójnością, ale także umożliwiają tworzenie bardziej spersonalizowanych doświadczeń użytkownika, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Przyszłość AI w projektowaniu: Wizja nadchodzących trendów

W miarę jak sztuczna inteligencja coraz głębiej wnika w dziedzinę projektowania UX/UI, stajemy na progu znaczących zmian, które zdefiniują przyszłość branży. Spójrzmy na prognozy dotyczące trendów i wyzwań, które mogą pojawić się wraz z dalszą integracją AI w projektowanie.

Prognozy dotyczące przyszłych trendów:
 • Personalizacja w czasie rzeczywistym: AI będzie coraz szerzej wykorzystywana do tworzenia spersonalizowanych doświadczeń użytkownika w czasie rzeczywistym, dostosowując interfejsy na podstawie zachowań, preferencji i historii interakcji użytkowników.
 • Automatyzacja i optymalizacja projektów: narzędzia AI będą w stanie automatycznie optymalizować układy stron, wybierać schematy kolorów i dostosowywać typografię, aby maksymalizować użyteczność i estetykę.
 • Rozwój generatywnego projektowania: AI umożliwi projektantom eksplorację niezliczonych wariantów projektowych, znacznie przyspieszając proces twórczy i odkrywczy.
 • Wzmocnienie zdolności decyzyjnych: sztuczna inteligencja dostarczy projektantom danych i analiz w czasie rzeczywistym, wspierając podejmowanie świadomych decyzji projektowych.
Potencjalne wyzwania i rozwiązania:
 • Zachowanie kreatywności ludzkiej: jednym z wyzwań jest zapewnienie, że AI wspiera a nie zastępuje ludzką kreatywność. Rozwiązaniem może być rozwijanie narzędzi AI jako asystentów projektowych, które uzupełniają ludzkie myślenie, a nie próbują je symulować.
 • Etyka i prywatność: w miarę jak AI będzie korzystać z coraz większych zbiorów danych, ważne będzie zarządzanie kwestiami prywatności i etyki. Kluczowe będzie tworzenie przejrzystych zasad korzystania z danych i zapewnianie użytkownikom kontroli nad ich informacjami.
 • Integracja z istniejącymi procesami: wprowadzenie AI do ugruntowanych procesów projektowych może być trudne. Szkolenia i warsztaty mogą pomóc zespołom w płynnej adaptacji do nowych narzędzi i metod pracy.
 • Dostępność i inkluzja: wyzwaniem będzie zapewnienie, że rozwiązania AI promują dostępność i inkluzję, a nie pogłębiają cyfrowych podziałów. Konieczne będzie projektowanie z myślą o różnorodności użytkowników i ich potrzebach.

Zapraszamy do eksperymentowania i integracji narzędzi wspomaganych przez sztuczną inteligencję w Twoich projektach. Pamiętaj, że w IDEACTO jesteśmy zawsze gotowi wspierać Cię w tej podróży, oferując wiedzę, narzędzia i wsparcie, które pomogą Ci wykorzystać pełen potencjał AI w projektowaniu.

Skontaktuj się z nami aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i tym, jak możemy pomóc Ci przekształcić Twoje projekty UX/UI za pomocą najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference