We use “cookies” to analyze user traffic and remarketing. Detailed information can be found in Privacy Policy.


to know how
23/2/2024

Analysis of AI tools in UX/UI design

Rozwój sztucznej inteligencji w projektowaniu doświadczeń użytkownika i interfejsów zapowiada zmierzch tradycyjnych metod i narzędzi. AI otwiera przed nami możliwości, które jeszcze do niedawna wydawały się być zarezerwowane dla science fiction. W IDEACTO wierzymy, że zrozumienie i wykorzystanie narzędzi AI w projektowaniu UX to klucz do stworzenia bardziej intuicyjnych i dostępnych produktów cyfrowych. To podejście nie tylko przyspiesza procesy projektowe, ale także wzbogaca je o niezwykłą głębię analityczną i twórczą elastyczność.

W tym artykule przyglądamy się, jak narzędzia AI zmieniają krajobraz projektowania UX, jakie przynoszą korzyści i jakie stawiają wyzwania. Zapraszamy do lektury, która nie tylko rzuca światło na obecne zastosowania AI, ale także inspiruje do przemyśleń na temat przyszłości i roli, jaką sztuczna inteligencja będzie odgrywać w kreowaniu doświadczeń użytkowników.

Ewolucja narzędzi AI w projektowaniu

Sztuczna inteligencja przeszła długą drogę od pierwszych eksperymentalnych algorytmów do wszechobecnych narzędzi, które dziś znajdują zastosowanie w niemal każdym aspekcie projektowania UX. Początkowo AI była wykorzystywana głównie do automatyzacji prostych zadań, takich jak sortowanie danych czy analiza statystyczna. Dziś, dzięki postępom w uczeniu maszynowym i przetwarzaniu języka naturalnego, narzędzia AI są w stanie oferować znacznie więcej – od generowania inspirujących projektów po optymalizację interakcji użytkownika z cyfrowymi produktami.

Jak AI zmienia projektowanie UX/UI

Integracja AI w procesie projektowania UX/UI otwiera nowe możliwości dla projektantów. Narzędzia AI, takie jak Adobe Sensei, Galileo AI czy inne platformy do automatycznego projektowania, umożliwiają szybsze iteracje i eksperymenty projektowe, przyspieszając proces tworzenia prototypów i testowania.

Jedną z kluczowych zalet wykorzystania AI jest jej zdolność do analizy ogromnych ilości danych użytkowników i wyciągania z nich praktycznych wniosków, które mogą poprawić doświadczenia użytkowników. AI może identyfikować wzorce zachowań, preferencje i problemy, na które projektanci mogą nie zwrócić uwagi, oferując tym samym rozwiązania bardziej dostosowane do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Przykładowe narzędzia AI i korzyści, jakie niosą

 1. Efektywność: AI może zautomatyzować rutynowe zadania projektowe, takie jak wybór kolorów, typografii czy tworzenie layoutów, co pozwala projektantom skupić się na bardziej strategicznych aspektach projektu.

Przykładowe narzędzia:

 • Builder.io: automatyzuje projektowanie i rozwój, transformując projekty z Figmy na kod, co znacząco skraca czas potrzebny na tworzenie prototypów i wdrażanie projektów.
 • Cursor.sh: edytor kodu zasilany przez AI, który usprawnia proces tworzenia kodu, czyniąc rozwój szybszym i bardziej intuicyjnym.

 1. Spójność: narzędzia AI mogą pomóc w utrzymaniu spójności projektu na różnych platformach i urządzeniach, analizując i dopasowując elementy projektu do ustalonych wytycznych.

Przykładowe narzędzia:

 • Khroma: używa AI do nauki preferencji kolorystycznych użytkownika i tworzy nieograniczone palety kolorów, zapewniając spójność wizualną projektów.
 • BlueWillow: generator grafiki, który pomaga utrzymać spójność wizualną w całym projekcie, oferując grafiki dostosowane do estetyki marki.

 1. Personalizacja: dzięki zdolności do analizy danych użytkowników, AI może proponować rozwiązania umożliwiające głębszą personalizację doświadczeń, co jest kluczem do zwiększenia zaangażowania i satysfakcji użytkownika.

Przykładowe narzędzia:

 • Galileo AI: platforma text-to-UI, która umożliwia tworzenie spersonalizowanych interfejsów użytkownika z niezwykłą szybkością i kreatywnością, dostosowanych do unikalnych potrzeb projektu.
 • GeniousUI: rewolucjonizuje projektowanie UI dzięki generowaniu komponentów UI zasilanych przez AI, co pozwala na tworzenie bardziej spersonalizowanych i angażujących interfejsów użytkownika.

 1. Dodatkowe narzędzia wspierające proces projektowy w Figmie: narzędzia AI zintegrowane z Figmą oferują szeroki zakres możliwości, od automatyzacji rutynowych zadań projektowych po generowanie treści i analizę zachowań użytkowników:
 • Jambot w FigJam: wspiera projektowanie poprzez generowanie pomysłów, szybkie odpowiadanie na pytania, podsumowywanie treści, pisanie kodu i przekształcanie tekstu w różne formaty. Umożliwia twórcze i efektywne rozwijanie projektów, od brainstormingu po finalne wykonanie.
 • Automator: ułatwia automatyzację zadań powtarzalnych, takich jak tworzenie ikon, rozmieszczanie logotypów, co przyczynia się do efektywności i spójności projektów.
 • MagiCopy: umożliwia generowanie tekstów za pomocą prostych poleceń. Dzięki możliwości ustanowienia wstępnie zdefiniowanych reguł, MagiCopy zapewnia spójność i dostosowanie generowanych treści do specyficznych potrzeb i wymagań projektowych. 
 • Attention Insight: przewiduje zachowania użytkowników, analizując projekt za pomocą wstępnych map cieplnych, co pomaga w personalizacji doświadczeń użytkownika.
 • UX Pilot: narzędzie działające w roli Twojego osobistego asystenta UX. Zbiera wiele potrzebnych narzędzi UX w jednym miejscu, wspierając w tworzeniu bardziej spersonalizowanych i użytecznych interfejsów.

Te narzędzia AI oferują projektantom UX/UI nie tylko możliwość pracy z większą efektywnością i spójnością, ale także umożliwiają tworzenie bardziej spersonalizowanych doświadczeń użytkownika, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Przyszłość AI w projektowaniu: Wizja nadchodzących trendów

W miarę jak sztuczna inteligencja coraz głębiej wnika w dziedzinę projektowania UX/UI, stajemy na progu znaczących zmian, które zdefiniują przyszłość branży. Spójrzmy na prognozy dotyczące trendów i wyzwań, które mogą pojawić się wraz z dalszą integracją AI w projektowanie.

Prognozy dotyczące przyszłych trendów:
 • Personalizacja w czasie rzeczywistym: AI będzie coraz szerzej wykorzystywana do tworzenia spersonalizowanych doświadczeń użytkownika w czasie rzeczywistym, dostosowując interfejsy na podstawie zachowań, preferencji i historii interakcji użytkowników.
 • Automatyzacja i optymalizacja projektów: narzędzia AI będą w stanie automatycznie optymalizować układy stron, wybierać schematy kolorów i dostosowywać typografię, aby maksymalizować użyteczność i estetykę.
 • Rozwój generatywnego projektowania: AI umożliwi projektantom eksplorację niezliczonych wariantów projektowych, znacznie przyspieszając proces twórczy i odkrywczy.
 • Wzmocnienie zdolności decyzyjnych: sztuczna inteligencja dostarczy projektantom danych i analiz w czasie rzeczywistym, wspierając podejmowanie świadomych decyzji projektowych.
Potencjalne wyzwania i rozwiązania:
 • Zachowanie kreatywności ludzkiej: jednym z wyzwań jest zapewnienie, że AI wspiera a nie zastępuje ludzką kreatywność. Rozwiązaniem może być rozwijanie narzędzi AI jako asystentów projektowych, które uzupełniają ludzkie myślenie, a nie próbują je symulować.
 • Etyka i prywatność: As AI uses ever larger data sets, it will be important to manage privacy and ethics issues. Creating transparent data usage rules and giving users control over their information will be key.
 • Integration with existing processes: Bringing AI into established design processes can be difficult. Trainings and workshops can help teams adapt seamlessly to new tools and ways of working.
 • Accessibility and Inclusion: The challenge will be to ensure that AI solutions promote accessibility and inclusion, not deepen digital divides. It will be necessary to design with the diversity of users and their needs in mind.

We invite you to experiment and integrate AI-enabled tools into your projects. Remember that At IDEACTO we are always ready to support you on this journey, offering knowledge, tools and supportto help you harness the full potential of AI in design.

Contact us to learn more about our services and how we can help you transform your UX/UI projects with the latest developments in AI.

Share this entry:

Related publication

Check the publication

featured entries

Let's do
something together!

Thank you! We will get back to you soon with an answer
Oops! Qualcosa ha insegnato il modulo.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference