Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
23/6/2022

UX Czwartek #88

Illustration of, laptop, notebook, person reading

Życzymy Wam udanego celebrowania Dnia Taty. Jeśli dzisiejsze święto Was w żaden sposób nie dotyczy, na pocieszenie zostaje Wam garść lektur wyszperanych przez nas w sieci. A polecamy teksty o metodach zapewniających poufność danych użytkowników, funkcjach Appla konkurujących z popularnymi aplikacjami, zaletach skoordynowanej współpracy UX i product designera oraz artykuł, w którym poznacie ojca Futury. Na koniec proponujemy rozszyfrowanie równania, którego efektem ma być kolejna wersja globalnej sieci.

Technologie zwiększające prywatność

Zaczynamy od zanurkowania w tematykę technologii zwiększających prywatność (PET). W serwisie Computer Weekly znajdziecie artykuł Ellison Anne Williams, w którym autorka rozprawia się z błędnymi wyobrażeniami na temat technologii PET. Luiza Jarovsky analizuje rodzaje luk w zabezpieczeniach danych, które negatywnie wpływają na prywatność użytkowników – dociekliwych czytelników prawdopodobnie zainteresują też rozważania autorki na temat wdrażania ochrony danych użytkowników już na etapie projektowania (UX). Redakcja Gulf Business dokłada do tematu swoje trzy grosze, omawiając 5 trendów w zakresie ochrony prywatności w cyfrowej rzeczywistości, zidentyfikowanych przez firmę Gartner. 

Funkcje od Appla

W zasobach Medium znajdziecie tekst Jano le Roux analizujący, które funkcje wdrażane przez Apple mogą odebrać użytkowników start-upom. Nie zapomnijcie zajrzeć do komentarzy – wywołana w nich dyskusja stanowi ciekawe uzupełnienie lektury.

Historia (czcionki) Paula Rennera

Specjalizujący się w tekstach o typografii Neel Dozome z UX Collective, prezentując historię Futury skupia się też na sylwetce jej projektanta, Paula Rennera. Sprawdźcie, jaki był kontekst powstania czcionki i którego z bohaterów Marvela Futura przywodzi na myśl autorowi artykułu.

UX w projektowanie produktów

W serwisie MobileTrends zajrzyjcie do tekstu Bartłomieja Drążkiewicza. Autor opowiada o projektowaniu produktów uwzględniających doświadczenia użytkowników, porównuje role product designera i projektanta UX oraz wskazuje na zalety współpracy tych dwóch typów specjalistów podczas tworzenia produktu.

Web2 + Web3 = Web5

Na koniec polecamy dwa teksty zainspirowane tweetem Jacka Dorseya. Rob Díaz z Prototypr wyjaśnia ideę zdecentralizowanej tożsamości, która ma być odpowiedzią na problem wszystkich dotychczasowych koncepcji sieci z własnością danych osobowych ich użytkowników. Tematem fundamentów dla Web5 zajmuje się również Tracey Follows na łamach Forbesa.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference