Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.
Może Cię zainteresuje...
Best Practices for eCommerce
Ponad 200 rekomendacji poprawy UX/UI dla e-sklepów
Szanse i zagrożenia PSD2 w Polsce
Systematyzacja wiedzy o PSD2 pogłębiona o komentarze eksperckie
UX 4 Managers
Praktyczny poradnik, z tego, co ważne w UX
Jak przeprojektować e-commerce
Opis procesu redesign platform sprzedażowych
# 108 UX Czwartek
Zawsze co drugi czwartek inspirująca dawka treści o UX i produktach
Jak sprzedawać więcej dzięki UX
Praktyczne wskazówki oparte na danych i przykładach
Rozwijaj swoje umiejętności projektowe i bądź na bieżąco z trendami w projektowaniu doświadczeń.
Czasem to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, ma największy wpływ na doświadczenie użytkownika.
Na początku lat 90. Jakob Nielsen i Ralf Molich opracowali i przedstawili 10 zasad dotyczących rozwiązywania problemów z użytecznością serwisów internetowych pod kątem User Expierience (UX) oraz User Interface (UI). Pomimo że 10 heurystyk Nielsena początkowo było mocno krytykowanych, to dzisiaj, po upływie trzech dekad stanowią one podstawę pracy oraz przeprowadzania kursów i szkoleń w zakresie użyteczności serwisów.
UX writing coraz częściej pojawia się w dyskusjach o projektowaniu UX. To doskonała technika komunikacji z klientem. Ale czym tak dokładnie jest UX writing? Gdzie i kiedy należy go stosować? Czy przynosi jakiekolwiek korzyści?
Dzisiejsze zestawienie to próba spojrzenia na naszą pracę w szerszej perspektywie. Dlatego śledzimy ewolucję Internetu, podglądamy pracę badaczy UX na drugiej półkuli oraz zerkamy na nadchodzące trendy w projektowaniu. Przy okazji sprawdzamy, czym charakteryzuje się czysty design oraz jak SEO może wpływać na wyszukiwanie głosowe. W Światowym Dniu Rzucaniu Palenia Tytoniu dorzucamy też dodatkowy tekst* z uzależnieniami w tle.
Dzisiaj Dzień Taniego Wina, jednak nie sugerujemy, żeby kierować się powiedzeniem klasyka, że “alkohol niszczy szare komórki, ale te najsłabsze; wtedy w mózgu pozostaje tylko elita”. Zwłaszcza że świętując z głową pewnie znajdziecie czas na lekturę tekstów z dzisiejszego zestawienia. Ich autorzy poruszają kwestie decyzji projektowych opartych na modelach mentalnych, wiedzy domenowej i uporządkowanych wymaganiach. Jest również garść porad w kontekście estetyki oraz neutralności interfejsów.
Pogoda może nie jest optymalna, ale co począć kiedy Dzień Bez Skarpetek wypada w październiku. Jeśli dzięki temu oszczędziliście sobie dzisiaj frustrującego szukania pary dla samotnej skarpetki, macie więcej czasu na lekturę tekstów z naszego zestawienia. Poczytajcie o koncepcjach psychologicznych leżących u podstaw projektowania oraz sposobach na zwiększenie dostępności i szukanie inspiracji podczas projektowania interfejsów. Nie zabrakło tematu etyki projektanta UX oraz propozycji lektur.
Jeśli macie za sobą ciężki dzień w pracy albo nadprogramowe stanie w korkach, pewnie ucieszy Was możliwość poświętowania z okazji Dnia Wanny. Ciepłą kąpiel możecie urozmaicić lekturą tekstów z naszego zestawienia, zainspirowanego tegoroczną edycją Service Design Days. Oprócz krótkiej relacji ze wspomnianego wydarzenia, znajdziecie dzisiaj uwagi na temat analizy wymagań biznesowych i potrzeb użytkowników, przykłady aplikacji wykorzystujących nowoczesne technologie w codziennym życiu oraz kolejną garść porad na temat języka komunikacji.
Dzień Spadającego Liścia obchodzimy dzisiaj wspólnie z Międzynarodowym Dniem Języków Migowych. W naszym dzisiejszym zestawieniu znajdziecie sporą dawkę tekstów o komunikacji – w kontekście tworzenia treści marketingowych, analizy nastrojów potencjalnych klientów, ale też otrzymywania feedbacku i udzielania opinii na temat projektów. Jest również garść porad na temat podsumowywania wyników badań i esej o przyszłości naszego zawodu.
Dzień Recyklingu Baterii proponujemy połączyć dzisiaj z obchodami Międzynarodowego Dnia Urody. Jeśli baterie wylądowały już we właściwym pojemniku, a maseczki na twarzach, to zapraszamy na dzisiejsze zestawienie tekstów. Poczytajcie o trendach w budowaniu świadomości marki, nawigacji i przypinaniu elementów UI na stronach internetowych oraz zmniejszaniu frustracji związanej z przerwami w przepływie pracy. Jest też esej o naruszeniach prywatności w sieci, a na koniec dodatek nawiązujący do jednego z dzisiejszych świąt.
W Międzynarodowym Dniu Psa dedykujemy wpis czworonogom, które dbając o nasze dobre samopoczucie i kondycję fizyczną wspierają codzienną pracę w Ideacto. W przerwach między spacerami a rozpieszczaniem naszych pupili wyszperaliśmy teksty o niezbędnych umiejętnościach i etyce w pracy projektanta UX, wsparciu procesu projektowego przez specjalistów danej dziedziny oraz o specyfice tworzenia cyfrowych narzędzi edukacyjnych. Nie zabrakło też prezentacji projektów nawiązujących do dzisiejszego święta.
Od 3 lat wysyłamy do ponad 6000 czytelników przegląd najciekawszych artykułów ze świata UX
Dzisiaj obchodzimy święto jednego z naszych ulubionych napojów - herbaty! Weźcie do ręki kubek tego gorącego naparu i przejdźcie razem z nami przez dzisiejsze zestawienie. A w nim między innymi o tym, jak gry wideo mogą pomóc w rozwoju projektantów UX/UI, zestawienie funkcjonalnych design systemów, o metodach podnoszenia współczynnika konwersji, a także o tym, dlaczego ludzie w sieci nie czytają.
Ponieważ proces audytu jest dość długi i rozbudowany, osoby odpowiedzialne za niego wspomagają się listą kontrolną. Owa lista ułatwia organizację działań i pozwala sprawdzić, czy żaden z założonych etapów audytu nie został pominięty. Checklisty w poszczególnych projektach różnią się od siebie. Każdy zespół dysponuje różnymi zasobami, czasem i potrzebami. Na czym warto się skupić, tworząc listę kontrolną?
Inspiracją do naszej grafiki były dwa, przypadające na dzisiaj święta: Dzień Numizmatyków oraz Dzień Jubilera. W tym dniu pełnym błyskotek podsuwamy Wam zestaw artykułów, które nadadzą błysku też i Waszym produktom. Wśród nich między innymi o wtyczce do Figmy korzystającej ze sztucznej inteligencji, o rozwijającym się zawodzie UX Writera i nadchodzących w przyszłym roku konferencjach branżowych.
Choć badania z użytkownikami mogą przynieść odpowiedzi na wiele pytań, związanych z produktem cyfrowym, nie zawsze należy przeprowadzać ich pełen pakiet. Postępy w działaniach sprawdzić można również dzięki danym, określanym jako twarde. Do nakreślenia doświadczeń użytkowników służą wartości liczbowe w postaci mierników UX.
Choć projektowanie interfejsu użytkownika kojarzy się najczęściej z nieograniczoną kreatywnością i szukaniem nowych rozwiązań, istnieją jednak pewne zasady, które wpływają na optymalizację całego procesu projektowania. Należy do nich m.in. 8 złotych zasad Shneidermana, które ten stworzył w 1985 roku. Mimo upływu czasu – zasady te są nadal aktualne i używane przez projektantów na całym świecie. Jak brzmią i jakie problemy pomagają rozwiązać?
W tym tygodniu obchodzimy nie tylko Święto Niepodległości ale swój dzień ma pewien niepozorny osobnik - jeż!One nie wiedzą o swoim święcie, ponieważ listopad to czas, w którym zapadają w sen zimowy. Podsuwamy Wam jednak okazję do sprawienia im niespodzianki np. wspierając tę zbiórkę. A w dzisiejszym zestawieniu tekst o tym jak nie kłuć klienta w oczy nieprzyjaznymi komunikatami, artykuł o przygotowaniu strategii marketingowej na zbliżający się Black Friday, a także o tym jak duże marki radzą sobie z komunikacją w kryzysowych sytuacjach.